Proszek do pieczenia, ten wszechobecny składnik w każdej kuchni, jest kluczowym elementem, który sprawia, że nasze ciasta i wypieki rosną do perfekcji, zachwycając smakiem i puszystością. Często jednak zdarza się, że w najmniej oczekiwanym momencie odkrywamy jego brak w naszej spiżarni. Co wtedy?
Właśnie tutaj zaczyna się nasza kulinarna przygoda, poszukiwania odpowiedzi na pytanie: „czym zastąpić proszek do pieczenia?”. Czy istnieją skuteczne alternatywy, które mogą go zastąpić bez kompromisu dla jakości naszych ulubionych ciast?
W tym artykule przeprowadzimy Cię przez różnorodne, czasem nieoczekiwane, ale zawsze interesujące zamienniki proszku do pieczenia, które mogą okazać się prawdziwymi bohaterami Twojej kuchni. Od sody oczyszczonej, przez amoniak kulinarny, aż po naturalny kamień winny, odkryjemy razem, jak te składniki mogą odmienić Twoje wypieki i pomóc w sytuacjach, gdy standardowe składniki są poza zasięgiem. Przyjrzymy się, jak działają, w jakich proporcjach najlepiej je stosować i w jakich wypiekach będą najbardziej efektywne, aby Twoje ciasta były równie wspaniałe, jak z użyciem tradycyjnego proszku do pieczenia.
Przeczytaj: Najszybsze ciasto bez pieczenia
1. Wprowadzenie do proszku do pieczenia i jego roli w pieczeniu
Proszek do pieczenia jest to związek chemiczny w postaci sypkiej mieszanki. Proszek do pieczenia w podwyższonej temperaturze rozkłada się i wydziela gazy, przez co powoduje wzrost ciasta i jego spulchnienie. Został on wynaleziony przez Ebena Nortona Horsforda, studenta chemii, który eksperymentował z zwodoroforsforanem wapnia i wodorowęglanem sodu w 1856 roku. Niemiecki aptekarz August Oetker założył firmę Dr Oetker i zapoczątkował produkcje proszku do pieczenia na masową skalę. Pakował proszek do małych torebek, które wystarczały do wypieku ciasta z 1 kg mąki.
Proszek do pieczenia jest to sypka mieszanka składająca si z maki ziemniaczanej, czyli skrobi, wodorowęglanu sodu i regulatorów kwasowości. Ogólnie rzec biorąc rolą proszku do pieczenia jest spulchnienie ciasta pod wpływem wysokiej temperatury.
Proszek do pieczenia jest bardzo szeroko wykorzystywany w przemyśle piekarniczym, przemyśle cukierniczym i przez gospodynie domowe. Wartość odżywczą proszku do pieczenia wynosi na 100 gramów: wartość energetyczna 53 kcal,
- Tłuszcz 0+,
- Cholesterol 0,
- Sód 10,6 mg.,
- Potas 20mg.
- Węglowodany 28 mg,
- Błonnik 0,2 g,
- Magnez 27 mg,
- Wapn 5876 mg.
Wodorowęglan sodu w temperaturze powyżej 60 stopni C rozkłada się i wytwarza bardzo dużo substancji gazowych, które powodują rośnięcie i spulchnienie ciasta. Emulgatory kwasowości potęgują jeszcze ten proce. Proszek do pieczenia jest to związek chemiczny, a jak wiemy różnego rodzaju związki chemiczne nie są obojętne dla naszego organizmu. Szczególnie zwracać powinni ludzie, którzy mają wrażliwy żołądek i skłonności do zgagi. Dlatego warto eksperymentować w naszej kuchni i poszukać alternatywnych rozwiązań dla proszku do pieczenia.
2. Dlaczego szukamy zamienników proszku do pieczenia?
Czasami w naszym życiu się zdarza, że szybko musimy coś upiec, bo przyjeżdżają goście a w naszej spiżarni zauważyliśmy brak proszku do pieczenia. Sklepy są już zamknięte i mamy problem, dlatego warto poszukać produktu zastępczego dla proszku do pieczenia.
Zdarzają się również takie sytuacje i niestety są one coraz bardziej powszechne, że mamy alergie na skrobię ziemniaczaną albo na wodorowęglan sodu i tez szukamy jakiegoś produktu zastępczego
Ludzie, którzy chorują na nadwrażliwość układu pokarmowego i żołądka oraz mają skłonności do zgagi powinni także unikać używania tego produktu.
3. Soda oczyszczona – najpopularniejszy zamiennik
Jednym z zamienników proszku do pieczenia jest soda oczyszczona {spożywcza}. Soda spożywcza jest to wodorowęglan sodu o symbolu NaHCO3 jest ona jednym ze składników proszku do pieczenia. Soda oczyszczona ma silniejsze działanie niż proszek do pieczenia. Przyjmuje się 0,5 łyżeczki sody odpowiada 2 łyżeczkom proszku do pieczenia. Jeśli używamy tego zamiennika należy użyć odrobiny soku cytrynowego albo np. maślanki.
jak już napisałem z sodą oczyszczona jako zamiennikiem trzeba umiejętnie postępować. Jest ona silniejsza niż proszek i trzeba dodać jakiegoś kwasu i zrobić to bezpośrednio przed włożeniem do piekarnika.
O proporcjach tez już napisałem jedynie mogę dodać, że ciasta czasami wychodzą popękane. Jest to wynikiem szybkiego działania sody -Kwasu do ciasta należy dodać więcej niż sody. Jeśli tego nie zrobimy nasze ciasto będzie miało piekąco – gorzkawy smak.
4. Amoniak w pieczeniu – czy to bezpieczne?
– Amoniak spożywczy jest to kwaśny węglan amonu. Jest jednym z zamienników proszku do pieczenia. Zapewnia puszystość ciast i chrupkość ciasteczek. Jeśli użyjemy odpowiednio dobranych składników nasze ciasto będzie miało bąbelki w środku tzn. pięknie wyrośnie i amoniak zrobi swoją robotę.
-Amoniak jest bardzo dobrym spulchniaczem. Jest prosty w przyrządzaniu i równomiernie trzeba rozprowadzić w przeciwnym wypadku będziemy mieli nierówne ciasto.
– Amoniak bardzo dobrze się sprawdza w pieczeniu ciasteczek i tzw. amerykanek.
– Ilość amoniaku, która dajemy do ciasta jest bardzo mała a zapach ulega rozkładowi pod wpływem temperatury. Także mogę napisać, że jest on bezpieczny dla naszego organizmu.
5.Kamień winny – naturalna alternatywa
- Kamień winny jest to sód kwasu winnego lub wodorowinian potasu. Jest to naturalny przeciwutleniacz pochodzenia roślinnego. Produkt ten powstaje podczas fermentacji winogron jako produkt uboczny podczas produkcji wina. Kamień winny działa jako spulchniacz, zapobiegając krystalizacji cukru Z wyglądu jest białym proszkiem nie rozpuszcza się w wodzie ani w alkoholu.
- Kamień winny świetnie sprawdza się przy pieczeniu bezy, bezików, sufletów, omletów, biszkoptów. Stabilizuje on białka i zwiększa ich objętość. W praktyce możemy go kupić w sklepie pod angielską nazwą crean of tartar.
Wartość odżywcza w 100 gramach 257 kcal
Sód 52 mg
Potas 16500 mg
Węglowodany 62 g
Błonnik 0,2 g
Żelazo 3,7 mg
Magnez 2 mg
Wapń 8 mg
Bardzo dobrze nadaje się do wypieków biszkoptów dla dzieci. Idealnie nadaje się do pieczenia ciast.
Sugestie jego zastosowania:
– kamień winny usztywnia białka i kremy,
– świetnie nadaje się jako stabilizator bitej śmietany
– nadaje się również do wyrobu lizaków, cukierków i lukrów.
6.Inne metody spulchniania ciast
Jednym ze sposobów spulchniania cist jest użycie wody gazowanej. Woda ta posiada w swoim składzie CO2. Spulchnienie będzie oczywiście mniejsze i nadaję się do wypieku naleśników. Trzeba również liczyć się z tym, że dodając wody gazowanej rozwadniamy ciasto i wtedy należy dosypać więcej maki.
Do spulchniania ciast nadaje się również alkohole te bardzo mocne. W piekarniku, gdy na ciasto działa wysoka temperatura, alkohol paruje jednocześnie spulchnia ciasto, ale ciasto będzie miało smak alkoholu.
Następną metodą jest ubicie białek i żółtek mikserem na wysokich obrotach. W ten sposób napowietrzamy to ciasto i na koniec dodajemy przesianą mąkę, czyli napowietrzoną i delikatnie mieszamy dlatego żeby nie wybić pęcherzyków powietrza. W ten sposób pieczemy biszkopty na torty.
Czym zastąpić proszek do pieczenia? – podsumowanie
Podsumowując naszą podróż po alternatywnych metodach spulchniania ciast, warto przypomnieć, że kuchnia to pole do eksperymentów, a każdy zamiennik proszku do pieczenia wnosi coś unikalnego do naszych wypieków. Od sodowej lekkości po subtelne nuty kamienia winnego, każdy z tych składników oferuje nowe możliwości i smaki. Dzięki temu artykułowi, pytanie „czym zastąpić proszek do pieczenia?” nie jest już wyzwaniem, a raczej inspiracją do odkrywania nowych kulinarnych horyzontów.
0 komentarzy