Granita do picia — czym jest i czy warto robić?

W upalne dni nie ma nic lepszego niż orzeźwiający deser, którym można się schłodzić i osłodzić sobie życie. Granita do picia to świetny pomysł na napój, który cieszy się popularnością na całym świecie. Truskawkowa granita, granita kawowa czy z soku z cytryny każdy znajdzie smak dla siebie. Można ją podać jako samodzielny deser lub jako uzupełnienie posiłku w restauracji czy lokalu gastronomicznym. Granita to drobne kryształki zamrożonego soku owocowego, cukru i wody, które można zrobić w domu przy pomocy zamrażalnika i kilku składników. W tym artykule podpowiemy, jak przygotować domową granitę, które składniki wybrać, jakie proporcje stosować i jak ją serwować.

Jak robiona jest granita?

Granita jest napojem rodem z Sycylii. Oryginalna granita sporządzana była z wody, cukru i cytryn i schładzana lodem. Obecnie robi się ją na bazie kawy i owoców. Jest to tradycyjny napój włoski jedzony ze słodką bułką a całość nazywa się a granita ca brosi. Wśród owoców najczęściej używanych do granity są: cytryny, pistacje, migdały, brzoskwinie, ananasy czy granaty. Można też zrobić granitę z czekolady albo kawy (najlepiej wykorzystać ziarnistą, bo jest bardziej aromatyczna). Doskonałym napojem na lato jest granita z arbuza lub truskawek.

Granita do picia — idealny napój na lato

Granita jest idealna na lato. W upalne dni nasz organizm potrzebuje orzeźwienia i nawodnienia. Zimny napój pomoże nam zaspokoić obie te potrzeby. Dodatkową zaletą granity do picia są owoce. W połączeniu z lodem napar ten orzeźwia i pozwala dostarczyć organizmowi witaminy i mikroelementy. Jest lepszy od herbaty, bo przyjemnie chłodzi, a woda nie ma tak dużych wartości odżywczych. Taki deser doskonale nadaje się dla dorosłych i dzieci. Sprawdzi się na śniadanie i po obiedzie. Można też zrobić granitę na spotkanie ze znajomymi czy urodziny dziecka.

Jak przygotować granitę?

Granitę możemy przygotować na dwa sposoby: jako napój albo lodowy rarytas nadający się do jedzenia łyżką. Produkt da się zrobić w warunkach domowych. Można zblendować owoce pokrojone na małe kawałki lub wykorzystać sok wyciśnięty z cytrusów czy arbuza. Wszystkie składniki muszą być rozdrobnione i dobrze wymieszane. Zanim połączymy owoce z wodą, musimy ją zagotować z cukrem. Po wystudzeniu łączymy wszystko, mieszamy i wstawiamy do zamrażalnika na pół godziny. Podczas zamrażania granitę należy co jakiś czas rozdrabniać z pomocą widelca.

Granita maszyna – czy warto kupić?

Ze względu na konieczność mieszania przy zamrażaniu, przygotowanie granity wymaga uwagi. Ułatwieniem są granitory, czyli maszyny, w których składniki napoju są jednocześnie mieszane i schładzane do temperatury -2 stopnie. Ich użycie pozwala zrobić granitę o doskonałej konsystencji. Łatwiej jest też przygotować większą ilość napoju. Granitory posiada każdy lokal gastronomiczny serwujący sorbety i inne napoje orzeźwiające. Są to maszyny nablatowe wyposażone w jeden, dwa, a nawet trzy zbiorniki. Zrobimy w nich dużą ilość naparu w krótkim czasie i możemy przygotować nawet 3 smaki jednocześnie. Granitor można ustawić na tryb mieszania i zostawić. Dzięki temu granita do picia jest gotowa cały czas i można ją dowolnie wlewać do szklanek.

Granitor w domu

Możliwości, jakie daje granitor, są niewątpliwie przydatne w restauracjach, ale czy warto go kupić do domu? Domowa granita to wspaniały orzeźwiający deser na co dzień i specjalne okazje. Mając granitor masz pewność, że konsystencja napoju będzie perfekcyjna, a temperatura odpowiednio niska. Ponadto Twoi goście i rodzina będą mieć do niego dostęp zawsze, kiedy będą mieli ochotę się napić. Jeśli lubicie napary owocowe na zimno, to granitor doskonale sprawdzi się w kuchni.

Jakie są zalety picia granity?

Coraz więcej osób chętnie sięga po granitę latem. Cechą, która wyróżnia ten napój, jest różnorodność smaków i kolorów. Deser ten może zawierać wiele różnych dodatków, nie tylko owoce, ale także kawę lub alkohol. Otrzymujemy wspaniałą ucztę dla naszego podniebienia w smaku, jaki najbardziej nam odpowiada. Dodając syrop lub sok wyciśnięty z cytryny, truskawek czy innych owoców czynimy granitę do picia także zdrowym i pożywnym deserem.

Ważne, szczególnie dla najmłodszych, jest to, że granita wspaniale wygląda. Ten kolorowy płyn świetnie prezentuje się na stole i wzmaga ochotę na spożycie.

granita do picia
Granita do picia to wspaniały, orzeźwiający deser na upalne dni. Możesz ją zrobić z owoców lub kawy.

Czy granita jest napojem dietetycznym?

Granita może być bardzo zdrowym i dietetycznym napojem. Jeżeli do jej przygotowania wykorzystamy świeżo wyciskany sok, uzyskamy tzw. bombę witaminową wzbogaconą w różne mikroelementy. W odróżnieniu od tradycyjnych lodów, w których znajdziemy śmietanę lub mleko, granita nie zawiera tłuszczu ani kwasów tłuszczowych nasyconych. Do domowej granity z powodzeniem można dodać zamienniki cukru, takie jak stewia albo ksylitol, aby zmniejszyć zawartość cukrów. Dzięki temu będzie jeszcze zdrowsza i doskonale wesprze dietę odchudzającą.

Wartość odżywcza granity w 100 ml soku wynosi około 313 kcal, a węglowodany to jedynie 77 g.

Lody granita – pyszne i orzeźwiające

Granita kojarzy nam się ze słońcem, plażą i wakacjami a w wakacje bardzo często sięgamy po lody. Dla fanów mrożonych deserów granita jest doskonałym pomysłem na zimny, orzeźwiający deser. Warto wiedzieć, że granita do picia to tylko jeden sposób jej podania. Jest też wersja gęstsza, do jedzenia łyżką, tzn. lody wodne. Do ich zrobienia wykorzystuje się zblendowane kawałki owoców. Można też dodać cukier puder, aby uzyskać bardziej lodową konsystencję. Podając domowe lody, urozmaicisz spotkanie towarzyskie i sprawisz radość dzieciom. Takie lody kupisz w niemal każdym lokalu, który ma w ofercie mrożone desery.

Syropy do granity – jakie warto wypróbować?

Granita może być przygotowana z soków owocowych i syropów. Zapewniają one wspaniały smak i intensywny kolor, który zachęca do konsumpcji granity. Podczas gorących letnich dni jest, to natychmiastowe orzeźwienie. Do jej przygotowanie używa się syropów o różnym smaku i kolorze. Latem największą popularnością cieszą się truskawki i cytryny, ale świetnie smakują też syropy migdałowe czy klonowe. Żeby granita do picia była też przyjazna dla portfela, warto wybrać syrop intensywny w smaku i barwie. Wówczas możesz go wymieszać z wodą w stosunku 1:7 (1 litr syropu na 7 litrów wody).

Jak podawać granitę?

Zrobiona w lokalu gastronomicznym czy też domowa, granita orzeźwia i wspaniale smakuje. Jej walory możesz poprawić odpowiednim serwowaniem. Choć od sorbetu różni się znacząco, to może być podana w tych samych szklankach. Pysznie wyglądającą konsystencję i intensywną barwę można wzbogacić listkami mięty lub plasterkiem cytryny. Taki napój będzie prezentował się elegancko i nada się na imprezę. Granitę możesz posypać kakao lub polać ulubionym syropem. Wersję do jedzenia doskonale wzbogacają owoce, takie jak borówki czy kawałki truskawek.

Granita do picia — podsumowanie

Granita do picia jest idealna jako napój lub deser, który można serwować w restauracji lub w domu. Można ją podać samą albo z lodami lub sorbetem, aby uzyskać bardziej intensywny smak. Granita truskawkowa, jedna z najpopularniejszych, jest doskonałym wyborem dla miłośników owocowych napojów. Natomiast granita kawowa z pewnością zachwyci miłośników kawy. Warto spróbować przygotować granitę do picia samodzielnie, ponieważ jest to świetny sposób na orzeźwienie. Wypróbuj ten prosty napój i przekonaj się, jak bardzo zachwyci Twoich bliskich.

Skomentujesz?

0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *