Jeśli szukacie sposobu na zmniejszenie spożycia mąki pszennej, ale nie chcecie rezygnować z produktów mącznych to mam dla Was rozwiązanie. Wystarczy, że bezwartościowy i niezdrowy produkt zastąpi mąka kasztanowa. Właściwości zdrowotne i sposób jej użycia przybliżę w tym artykule. Ta zdrowa alternatywa, na przygotowanie czegoś słodkiego i pysznego w mniej kalorycznej wersji pozwoli odkryć całkiem nowy smak ulubionych potraw.
Mąka kasztanowa jak zrobić
Mąkę kasztanową robi się z owoców kasztanowca jadalnego. Drzewo to rośnie na Kaukazie, w Azji Mniejszej oraz niektórych krajach śródziemnomorskich. Kasztany, które często można spotkać w Polsce, nie nadają się na mąkę, ze względu na to, że są gorzkie. Zanim otrzymamy gotowy produkt, owoce trzeba poddać odpowiedniej obróbce.
Kasztany jadalne do zrobienia mąki trzeba wysuszyć. Są na to dwa sposoby: gorącym powietrzem lub dymem z drewna. Następnie po wysuszeniu trafiają do maszyny, w której dokonuje się selekcji, wyrzuca się te kasztany, które są popsute, źle obrane lub mają czerwony kolor i po prostu nie nadają się na mąkę. Po wybraniu najlepszych kasztanów trafiają one do młyna, gdzie się je mieli na miałką konsystencję, po czym mąka kasztanowa podlega kontroli jakości i smaku. Nie można jej zrobić w domu, ale warto zastąpić tradycyjną mąkę pszenną wyrobem z kasztanów jadalnych.
Właściwości mąki kasztanowej
Mąka kasztanowa ma lekko słodki smak z nutą zapachu orzecha. Konsystencja mąki jest podobna do tej, jaką ma mąka pszenna, dlatego też produkty z niej powstające zachowają wysoką plastyczność. Mąka wytwarzana z jadalnych kasztanów nie zawiera glutenu, a mimo to doskonale sprawdza się w produkcji ciast i deserów. Mąka kasztanowa przewyższa mąkę pszenną smakiem i wartościami odżywczymi. W składzie mąki kasztanowej znajduje się białko, aminokwasy i błonnik, który usprawnia pracę jelit i pomaga dłużej utrzymać uczucie sytości. Ma ona też inne właściwości zdrowotne.
Czy mąka kasztanowa jest zdrowa?
Mąka kasztanowa jest wysoce ceniona ze względu na swoje właściwości lecznicze. W jej składzie możemy znaleźć wysokiej jakości białka i aminokwasy, węglowodany, jedno i wielonasycone kwasy tłuszczowe. Zawiera również błonnik, który w organizmie ludzkim odpowiada za prawidłową perystaltykę jelit oraz metabolizm. Jest to środek leczniczy, wspomagający układ nerwowy, trzustkę i wątrobę
Ponadto dzięki licznym minerałom i witaminom mąka kasztanowa wzmacnia odporność organizmu, poprawia pracę mózgu i koncentrację. Bardzo dobrze wpływa na budowę kości u dzieci, poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci.
Mąka kasztanowa — wartości odżywcze
Mąka kasztanowa zawiera potas, a dzięki jego zawartości obniża ciśnienie krwi. W jej składzie znajdziemy również wysoką zawartość żelaza, które zapobiega anemii i wspiera prawidłową budowę kości. W mące z kasztanów znajdziemy też witaminy A, C, E oraz z grupy B – w tym B1, B2, B3, B5, B6. Jest to produkt szczególnie wartościowy dla kobiet będących w ciąży.
Czy mąka kasztanowa uczula?
Mąka z kasztanów to rodzaj mąki bezglutenowej. Jest doskonałą alternatywą dla mąk zbożowych. Sprawdza się w diecie cukrzycowej (jej indeks glikemiczny wynosi tylko 65) i bezglutenowej. Powinny ją stosować w swojej diecie osoby chorujące na celiakię.
Na mąkę kasztanową trzeba jednak uważać. Kasztany jadalne są owocami, które mogą uczulać, a silna alergia pokarmowa prowadzi nawet do wstrząsu anafilaktycznego, który jest bardzo niebezpieczny. Warto więc przed włączeniem jej do diety upewnić się, że nie jesteśmy uczuleni na kasztany.
Wartość energetyczna mąki kasztanowej
Mąka z kasztanów posiada ilość kalorii zbliżoną do mąki pszennej. Wartość energetyczna mąki kasztanowej w 100 gramach wynosi:
- 324kcal,
- 7 g białka,
- 70 g węglowodanów,
- 3,4 g tłuszczu.
Zawiera w swoim składzie kwas foliowy, który u kobiet w ciąży odpowiada za rozwój płodu.
Co można zrobić z mąki kasztanowej?
Mąki używane w diecie bezglutenowej trzeba używać w innych proporcjach niż mąkę pszenną. Mąka z kasztanów jadalnych ma jednak podobną konsystencję. Można ją stosować do różnego rodzaju słodkich wypieków i deserów oraz słonych potraw. Mąkę kasztanową możemy również mieszać z innymi rodzajami mąk. Jej wyrazisty, orzechowy smak wpływa na walory smakowe całej potrawy. Doskonale sprawdza się np. z dodatkiem cynamonu i przypraw korzennych.
Jeśli lubisz smak orzechów, to możesz stosować tę mąkę do zagęszczania zup i sosów, przygotowywania wybornych deserów, a nawet wyrabiania makaronów domowych.
Przechowywanie mąki kasztanowej
Mąka kasztanowa należy do produktów, które łatwo się psują i dlatego powinna być przechowywana w chłodnym miejscu. Aby uniknąć ryzyka jej zepsucia, można ją trzymać w zamrażarce. Tak może być przechowywana do 6 miesięcy. Po upływie terminu przydatności do spożycia określonego na opakowaniu należy sprawdzić jej smak i zapach. Jeśli będzie on stęchły i kwaśny mąka nie nadaje się do użytku.
Cena mąki kasztanowej
Mimo korzyści płynących ze spożywania mąki kasztanowej pozostaje ona produktem stosunkowo mało znanym i rzadko używanym w domowej kuchni. Jedną z podstawowych tego przyczyn jest cena tej mąki, która jest bardzo wysoka i przewyższa praktycznie ceny wszystkich innych typów mąk. Za jej kilogram trzeba zapłacić około 40-50 złotych, więc ponad 10 razy więcej, niż za zwykłą mąkę pszenną. Ze względu na szybkie psucie mąka kasztanowa dostępna jest też w mniejszych opakowaniach, w cenie około 20-25 zł za 400 gramów produktu.
Koszt produktu wynika przede wszystkim z tego, że kasztany jadalne dostępne są tylko późną jesienią, a do produkcji mąki potrzeba ich bardzo dużo.
Gdzie kupić mąkę kasztanową?
Mąka kasztanowa jest praktycznie niedostępna na półkach sklepów stacjonarnych i hipermarketów. Jedynym szerszym kanałem jej dystrybucji pozostają specjalistyczne sklepy ze zdrową żywnością – stacjonarne oraz internetowe. Mimo to chciałbym Wam polecić przygotowanie kilku potraw z użyciem tego rodzaju mąki, chociażby naleśników, ciasteczek czy upieczenia z nią chleba. Przekonajcie się, jak duża jest różnica w smaku.
Mąka kasztanowa — do czego jej używać?
Ze względu na posmak kasztanów jadalnych wyczuwalny w mące kasztanowej, jej wykorzystanie jest ograniczone. Warto wypróbować różne proporcje, aby znaleźć swoje ulubione. Do eksperymentów skłaniają przede wszystkim składniki odżywcze czyniące mąkę kasztanową bardzo zdrowym produktem. Kiedy już będziesz wiedzieć, ile mąki używać, możesz wykorzystać ją do zrobienia:
- wielu ciast, w tym kruchego,
- naleśników,
- gofrów,
- makaronów,
- pierogów,
- chleba,
- muffinek.
Mąką kasztanową można też zagęszczać zupy i sosy. To produkt wysoce wartościowy, jak już wspominałem szczególnie dla kobiet w ciąży. Powinni ją stosować ludzie chorzy na celiakię oraz cukrzycę. Mąka kasztanowa to bardzo dobry i ceniony składnik wszystkich diet. Jedynym przeciwwskazaniem do jej używania jest alergia na kasztany.
Mąka kasztanowa – czy warto ją stosować?
Cena mąki kasztanowej nie zachęca do jej używania. Dodatkowo jest to produkt trudno dostępny. Mimo to polecam wprowadzić ją do swojej diety. Urozmaicisz w ten sposób smak potraw, a właściwości mąki wpłyną też pozytywnie na zdrowie Twojej rodziny. Ten rodzaj mąki przypadnie do gustu dorosłym i dzieciom. Jeśli masz w domu małego niejadka, koniecznie podaj mu obiad i ciasto przygotowane na bazie mąki kasztanowej. Gwarantuję, że rodzina będzie zachwycona!
Czy mąka kasztanowa uczula?
Mąka kasztanowa powstaje z kasztanów jadalnych, a one mogą powodować wstrząs anafilaktyczny. Przyczyniają się też do alergii krzyżowych z innymi składnikami, np. lateksem.
Indeks glikemiczny mąki kasztanowej
Indeks glikemiczny maki kasztanowej wynosi 65, dlatego mąka kasztanowa jest dobrym uzupełnieniem diety dla cukrzyka.
0 komentarzy