Ziarna i nasiona wydają się takie nie pozorne, a tak naprawdę posiadają bardzo wiele smaku, aromatu i wartości odżywczych. Można by pomyśleć, co takie małe ziarenko czy nasionko może zmienić w słodkości czy pieczywie, a jednak potrafi bardzo dużo. Najpopularniejsze są pestki dni, słonecznika, mak, wiórki kokosowe, ale jest to tylko mała część tych cennych dobroci, które wykorzystuje się w cukiernictwie i piekarnictwie. Wiele osób ziarna i nasiona takie jak słonecznik, dynia, orzech lubi jeść, jako przekąskę w pierwotnym stanie, ponieważ są smaczne, zdrowe i pożywne. Można zająć trochę ręce i czas podczas oglądania na przykład filmu, a przy okazji chrupnąć coś zdrowego i smacznego.
Ziarna i nasiona to cenne dodatki do pieczywa i słodkości
Chleby, bułki i inne pieczywo staje się coraz bardziej wyszukane i wiele osób woli nie takie popularne, zwykłe pszenne, ale te z ziarnami, posypkami, które nie tylko dobrze smakuje, ale i pięknie wygląda. Należy pamiętać, że najlepszy smak i aromat dają ziarna i nasiona prażone. To właśnie dzięki temu procesowi wydobywa się z nich to, co najcenniejsze. Najczęściej spotkać można takie ziarna i nasiona jak:
- sezam,
- mak,
- siemię lniane,
- chia,
- czarnuszka,
- ziarna dyni,
- ziarna słonecznika,
- ziarna zbóż (żyta, jęczmienia, pszenicy).
Trzeba pamiętać, że nie każde ziarna nadają się do każdego pieczywa, choć większość łączy się i daje naprawdę niezapomniane doznania smakowe podczas jedzenia.
Sezam to jednoroczna roślina oleista, ma orzechowy smak, który najbardziej wydobywa się podczas prażenia. Naturalnie występuje w Afryce, a obecnie uprawia się go we Francji, Belgii i Grecji. Najczęściej spotykany jest biały sezam (nazywany też indyjskim), ale spotkać można również czarny. Warto pamiętać, że sezam ma dużo właściwości odżywczych, dlatego wykorzystuje się go nie tylko w kuchni, ale również w kosmetyce czy medycynie. Z sezamu wytwarza się olej, stosuje się go do posypki na pieczywo, ale także, jako dodatek do ciasta na chleb czy bułki. Słynne sezamki czy chałwa to jedne z wielu słodkich wypieków z dodatkiem sezamu, a dokładniej rzecz biorąc mąki sezamowej. Służy, jako posypka do ciast, ciasteczek, deserów, jest również wspaniałym dodatkiem do płatków, zup, cukierków, wypieków oraz innych słodkości.
Mak jest rośliną oleistą, która kwitnie na czerwono, choć może mieć kolor biały, pomarańczowy lub różowy, spotykana jest na całym świecie. Po przekwitnięciu powstaje makówka we wnętrzu, której znajdują się nasiona maku niebieskiego lub białego. Uprawa maku w Polsce jest zakazana ze względu na wysokie stężenie morfiny. Natomiast legalna uprawa możliwa jest tylko w celach farmaceutycznych, nasiennych i spożywczych, a te powszechnie spotykane to samosiejki.
W polskiej kuchni najbardziej popularne są makowce, czyli zawijane ciasto z makiem, choć inne wersje ciast z makiem są równie znane i lubiane. Desery, torty, ciasteczka i inne słodkości z makiem mają pyszny smak i aromat. Paluszki, chleb czy bułki z makiem także warto kupić, lub upiec samodzielnie. Słynne dania wigilijne, takie jak kutia, czy makaron z makiem także warto zamieścić w sowim jadłospisie.
Siemię lniane to nasiona lnu pospolitego (zwyczajnego), ma nieduże płaskie brązowe lub lekko złote oleiste ziarenka. Orzechowy, łagodny smak siemienia lnianego świetnie komponuje się z większością potraw. Co ciekawe może być alternatywą jajek, dlatego weganie często po nie sięgają. Wystarczy jedną łyżkę zmielonego siemienia zmieszać z trzema łyżkami wody, a zastąpi to jedno jajko. Poza tym nasiona sprawdzą się, jako posypka do pieczywa, ciast czy deserów, koktajli, zup. Mielone siemię lniane stosuje się także do sałatek, jogurtów, muffinek, ciast, chleba, babeczek, placuszków. Warto też pamiętać, że po zalaniu wodą siemię lniane pęcznieje i wydziela śluz, który działa osłonowo na żołądek.
Ziarna chia to małe, płaskie czarne i owalne nasiona szałwii hiszpańskiej, które pochodzą z Meksyku i Gwatemali. Podobnie jak siemię lniane, ziarna chia można namoczyć i zastąpić nimi jajka. Równie dobrze ziarna chia sprawdzą się w zagęszczeniu sosu, ponieważ wchłaniają ciecz i tworzy żel. Poza tym namoczone ziarna dodaje się do owsianki, jogurtu, budyniu oraz deserów. Często stosuje się je także do wypieku ciast, pieczywa, lub jako posypki i dekoracji.
Z kolei czarnuszka to małe czarne ziarenko, może być też nazywana czarnym kminkiem. Ma ostry i korzenny smak, dlatego z powodzeniem może zastąpić pieprz. Czarnuszkę można stosować jako posypkę do kanapek, sałatek oraz pieczywa.
Ziarna dyni, słonecznika i zbóż bogate w witaminy, składniki odżywcze, błonnik oraz kwasy tłuszczowe. Najczęściej wykorzystuje się je w piekarnictwie. Poza tym ziarna to doskonała przekąska sama w sobie. Natomiast jako dodatek do chleba, bułeczek czy ciastek nada im pyszny chrupiący smak, który zachwyci niejedno podniebienie. Idealnie sprawdza się także, jako dodatek do sałatek, past czy farszów, zarówno na słodko jak, i na słono.
Egzotyczne ziarna i nasiona używane w kuchni
Amarantus (nazywany również szarłatem) nie jest zaliczany do zbóż, dlatego potocznie mówi się o nim „pseudo zboże”. Nasiona są nieco większe od ziaren maku, orzechowy smak, kolor żółty lub jasnobrązowy. Amarantus uprawiany jest na całym świecie, choć najwięcej w Ameryce, Azji i Afryce, natomiast w Polsce dominuje Lubelszczyzna. Można go do stosować wypieków pieczywa, ciast, ciasteczek. Poza tym amarantus równie dobrze sprawdzi się w deserach, jogurtach, sosach, zupach mlecznych oraz sałatkach. Ogólnie dostępna jest także mąka z amarantusa.
Antypka (wiśnia wonna) to nasiona wydobywane z pestek antypki, są miękkie, beżowe i mają orzechowy, gorzko – kwaskowy smak. Używa się ich dopiero po wysuszeniu i zmieleniu, najczęściej do pieczywa czy słodkości, ale także do produkcji barwników, zwłaszcza ciemnych i fioletowych.
Adżwan należy do rodziny selerowatych, pałąkowate, pasiaste nasiona, znane są szczególnie w kuchni indyjskiej, choć coraz częściej wykorzystuje się je także w Polsce. Smak przypomina mieszankę tymianku i kminu, jest ostry i cierpki. Stosować go można do herbatników, pikantnych wypieków, pasztecików, przekąsek oraz pieczywa.
Orzechy i ich rodzaje
Jednym z bardziej popularnych ziaren w kuchni są orzechy, charakteryzują się wysoką zawartością tłuszczu przez co są bardzo kaloryczne. Możemy wyróżnić kilka rodzajów orzechów, a najbardziej popularne to:
0 komentarzy