Soki i syropy w Twojej codziennej diecie. Super przepisy

Soki i syropy

Zimne i orzeźwiające napoje są idealne na upalne letnie dni. Podczas upałów nie mamy ochoty na gorące potrawy i napoje. Zaś soki bogate w witaminy z powodzeniem mogą zastąpić lunch lub popołudniową herbatę. To właśnie smak i wartości odżywcze letnich owoców przenosimy do pysznego koktajlu lub soku, a chłód napoju daje nam orzeźwienie. Warto zwracać uwagę na to, co możemy osiągnąć, aby ugasić pragnienie. Napój powinien nie tylko nawadniać, ale także dostarczać organizmowi niezbędnych minerałów.

Soki i syropy
Soki i syropy

Co to jest sok?

Zgodnie z definicją przytoczoną przez Krajową Unię Producentów Soków, sok to produkt otrzymywany z dojrzałych, świeżych lub konserwowanych owoców i warzyw jednego lub więcej gatunków, o barwie, smaku i zapachu soku owocowo-warzywnego, który jest fermentowany. Soki mogą być produkowane z zagęszczonych soków lub przecierów przez odtworzenie udziału wody usuniętej w procesie zagęszczania soku lub przecieru i odtworzenie aromatu oraz, gdy jest to wskazane, miazgi usuniętej z soku, lecz odzyskanej w procesie technologicznym soku.

Warto pamiętać, że konserwanty, barwniki, słodziki oraz aromaty nie są dozwolone w sokach, z wyjątkiem tych uzyskanych podczas zagęszczania soków i przecierów, zgodnie z przepisami krajowymi i unijnymi. Nie wolno też dodawać żadnych substancji poprawiających smak, kolor oraz konsystencję soku. Poza tym kolor, smak i aromat soku muszą pochodzić od owocu lub warzywa, z którego został wyciśnięty. Ponadto przepisy ograniczają ilość i rodzaj dodatków dozwolonych w soku takich, jak witaminy, sole mineralne, kwasy spożywcze. Zabronione jest dodawanie cukru (czyli cukru białego, syropu cukrowego, syropu glukozowo-fruktozowego, fruktozy, glukozy itp.) do wszystkich soków owocowych i pomidorowych. Natomiast do soków warzywnych można dodawać cukier, sól, przyprawy, zioła i ich ekstrakty. Warto też pamiętać, że bez wyjątku wszystkie składniki i dodatki muszą być zadeklarowane przez producenta na opakowaniu w kolejności malejącej proporcji składu soku.

Definicja „sok 100%” nie jest prawnie uregulowana. Często przyjmuje się, że jest to sok, do którego nie dodaje się żadnych dodatków, takich jak cukier, sól, a nawet witaminy, czy sole mineralne. Każdy sok wytwarzany jest w 100% z owoców lub z warzyw, a wszystkie dodatki są dozowane w takich ilościach, aby sok nie uległ rozcieńczeniu.

Rodzaje soków

Konsumenci mają do wyboru soki:

  • owocowe,
  • warzywne,
  • soki owocowo-warzywne.

Z niektórych owoców nie można wyprodukować soków ze względu na ich kwaśny smak, dlatego z nich powstają napoje lub nektary, np. nektar aroniowy, nektar z czarnej porzeczki, nektar wiśniowy, nektar żurawinowy.

Jak przebiega proces produkcji soków ?

Owoce i warzywa przeznaczone do wyciskania są myte, sortowane i krojone na taśmach inspekcyjnych. Jednocześnie usuwane są zepsute owoce i warzywa oraz liście. Niektóre warzywa, jak np. marchew poddaje się ocieraniu mechanicznemu w celu usunięcia skórki. Kolejnym etapem jest siekanie, wyciskanie soku lub tarcie na puree. W wyniku tłoczenia uzyskuje się sok surowy, który można rozlewać bezpośrednio do opakowań lub po pasteryzacji przesyłać do zbiorników magazynowych. Surowy sok można również zagęszczać, usuwając znaczną ilość wody, powstaje wówczas zagęszczony sok. Podczas tłoczenia powstają odpady, zwane wytłokami. Po wysuszeniu można je spalić lub przetworzyć na paszę dla zwierząt.

Gotowe soki produkcji przemysłowej można rozlewać do aseptycznych butelek lub butelek plastikowych oraz do opakowań kartonowych. Sok pasteryzuje się w szklanych pojemnikach, podgrzewając go do około 80-90°C przez kilkadziesiąt sekund, a następnie szybko schładzając. Sok do rozlewu w opakowaniach nieszklanych jest pasteryzowany przed napełnieniem pasteryzatorów przepływowych, a po schłodzeniu rozlewany jest w sterylnych warunkach do odpowiednich opakowań kartonowych lub aseptycznych butelek plastikowych. Z reguły im krótszy czas pasteryzacji, tym wyższa temperatura i odwrotnie. Odpowiednią kombinację czasu i temperatury dobieramy indywidualnie w zależności od rodzaju owoców i warzyw. Ze względu na wyższe pH soki warzywne wymagają wyższych temperatur pasteryzacji.

Warto dodać, że wszystkie procesy produkcji soku przeprowadzane są w optymalnych warunkach, tak aby jakość i skład soku była porównywalna z jakością i składem soku otrzymywanego bezpośrednio z soku owocowego lub warzywnego.

Co to jest syrop?

Syrop owocowy to wysoce słodzony sok owocowy o całkowitej zawartości ekstraktu co najmniej 66%. Powstaje głównie przez gotowanie soku owocowego z cukrem stołowym. Soki owocowe są bogate w cukier, ale ubogie w składniki owocowe. Syropy tego typu stosuje się jako przyprawę do napojów i alkoholu lub jako dodatek, np. do budyniu, kaszek, ryżu.

Najczęściej dostępny jest syrop z: żurawinowy, pigwy, pączków sosny oraz z dzikiej róży.

Jak powstaje syrop owocowy?

W początkowym etapie produkcji syropu świeże owoce są tłoczone na zimno. Powstaje z nich sok, który następnie jest lekko podgrzewany. W kolejnym etapie do soku dodaje się cukier biały lub cukier trzcinowy, który pod wpływem temperatury rozpuszcza się. Powstały syrop jest pasteryzowany do odpowiedniej temperatury. Ostatnim etapem jest butelkowanie.

Soki i syropy to najczęściej napoje bezalkoholowe

Napoje bezalkoholowe świetnie nadają się do nawodnienia organizmu podczas upałów. Często podaje się je gościom na imprezach rodzinnych lub w lokalach gastronomicznych. To ważne, aby osoby niepijące alkoholu (np. kobiety w ciąży, kierowcy) mogły wybrać napoje bezalkoholowe. Równie istotny jest sposób podania napojów bezalkoholowych, np. w atrakcyjnych szklankach z kostkami lodu. Niezależnie od pory roku, warto poznać przepisy na zdrowe i orzeźwiające zimne napoje owocowe, lemoniady i kompoty, które pozwalają cieszyć się bogactwem letnich owoców. Zimą przygotuj gorący napój na bazie herbaty z dodatkiem imbiru, przypraw i soku z cytryny. Warto też poznać przepisy na pyszne kakao, mleko, napoje z jajek i przypraw korzennych.

Napoje alkoholowe

Alkohol to napój zawierający etanol, jeden z najczęstszych używek. Napoje alkoholowe dzielą się na piwo, wino i alkohole. Napoje alkoholowe są legalne w większości krajów, a ponad 100 krajów posiada przepisy regulujące ich produkcję, sprzedaż raz konsumpcję. W Polsce, zgodnie z definicją prawną, napoje alkoholowe to wszelkie produkty przeznaczone do spożycia, które zawierają powyżej 0,5% alkoholu etylowego pochodzenia rolniczego.

Co to jest shrub

Najprościej można powiedzieć, że shrub to syrop owocowy na bazie octu. I to wszystko. A bardziej szczegółowo? Jest to sposób na zachowanie i utrwalenie smaku i aromatu owoców za pomocą cukru i octu. Stanowi doskonałą bazę do napojów i sałatek, serów pleśniowych, a nawet deserów. Początkowo shrub produkowano w krajach arabskich, a ich historia sięga nawet czasów starożytnych. Samo słowo jest tłumaczone z angielskiego jako „krzak”, ale pochodzi od arabskiego słowa sharab, co oznacza nie mniej niż „pić”, co w języku angielskim oznacza „drink”. Shrub można wykorzystać na wiele sposobów. Shruby najlepiej stosować w napojach, ale także w sałatkach jako element dressingów lub jako ocet smakowy do sera pleśniowego, który doskonale się z nim komponuje.

Przygotowanie shrubów

Shruby można kupić gotowe, ale można również dość łatwo zrobić samodzielnie w domowym zaciszu. Są dwie metody robienia skrubów. Pierwsza to metoda na ciepło, a druga na zimno. Metoda na gorąco jest szybsza, ale niestety nie wydobywa pełni smaku i aromatu owocu. Włóż owoce do miski, posyp cukrem, dodaj wodę i podgrzewaj do momentu aż z owoców wypłynie sok. Następnie wlej sok i ocet. Natomiast drugi proces, tzw. na zimno jest już dość czasochłonny ze względu na czas, jaki musi minąć, aby z owoców wytrącił się sok. Sam proces robienia shruba na zimno polega na wrzuceniu świeżych owoców do naczynia, zasypaniu ich cukrem i zalaniu octem. To wszystko. Następnie odstawia się je na kilka dni, a najlepiej kilka miesięcy. Po około 3 miesiącach shrub jest gotowy do rozlewania do butelek. Druga technika jest bardziej ceniona ze względu na walory smakowo-zapachowe.

Przepis na domowe Bubble tea

Składniki:

  • 1 saszetka herbaty zielonej zaparzona w 200 ml wody,
  • 3 łyżki borówek, 3 łyżki malin,
  • 3 łyżki czarnej lub czerwonej porzeczki,
  • 80 ml ugotowanej tapioki lub kulek bobu,
  • kilka kostek lodu,
  • 1 łyżka miodu lub syropu klonowego (jeśli potrzebujesz dosłodzić), mięta, melisa lub porzeczki do przybrania.

Przygotowanie domowego Bubble tea

Zagotowuję 500 ml wody, wrzucam kulki tapioki i gotuję na małym gazie, aż cała masa będzie klarowna. Przesypuję je przez sito i zalewam zimną wodą z kranu. Zaparzam szklankę zielonej herbaty z torebki. Gotuję na parze z założoną pokrywką przez 5-10 minut. Wyciągam torebki z herbatą. Herbatę mieszam z miodem lub syropem klonowym. Schładzam do temperatury pokojowej lub wstawiam do lodówki, aby była bardzo zimna. Oczyszczam i rozdzielam jagody. Szklankę  wypełniam lodem, dodaję owoce, tapiokę lub kulki bobu i zalewam herbatą. Ozdabiam ją listkami mięty, melisy i czarnej porzeczki.

Przepis na domowy syrop z aronii

Składniki:

  • 2 kg aronii,
  • 1,5 l wody,
  • 1 kg cukru,
  • 2 cytryny,
  • ok. 200 szt. liści wiśni

Przygotowanie domowego syropu z aronii:

Aronię dokładnie oczyścić z szypułek i umyć. Choć nie jest to konieczne, dobrze jest przemrozić owoce aronii, przechowując je przez kilka godzin w zamrażalniku. Po tym czasie, owoce, wodę i opłukane liście wiśni zagotować w garnku. Owoce można zgnieść np. tłuczkiem do ziemniaków, żeby szybciej puściły sok. Całość gotować ok. pół godziny. Pod koniec gotowania dodać pokrojone w plastry cytryny i pogotować jeszcze 10 min. Przecedzić przez gęste sito. Dodać cukier i zagotować jeszcze ok. 10 min. Wrzący syrop z aronii nalewać do słoiczków lub butelek, odwrócić do góry dnem i okryć ściereczką.

Przepis na bezalkoholowego drinka ,,FROG,,

Składniki:

  • 80 ml soku grejpfrutowego,
  • 60 ml soku ananasowego,
  • 40 ml bezalkoholowego blue curacao,
  • wiórki kokosowe i plasterki limonki do dekoracji.

Przygotowanie na bezalkoholowego drinka ,,FROG,,

Sok grapefruitowy, ananasowy i blue curracao wymieszaj w shakerze. Brzegi kieliszka zanurz w wodzie, po czym przyłóż go dnem do góry do rozsypanych na talerzyku wiórków kokosowych i przyozdób limonką. Do przygotowanego kieliszka do margarity przelej ostrożnie drink z shakera.

Przepis na drink alkoholowy Double Ocean

Składniki:

  • wódka – 60 ml,
  • sok pomarańczowy – 100 – 150 ml,
  • likier Blue Curacao – 40 ml,
  • syrop Blue Curacao – 30 ml,
  • kostki lodu.

Przygotowanie drinka alkoholowego Double Ocean

Do szklanki wrzucamy sporo kostek lodu (niecałą połowę szklanki). Będą one pomocne w poprawnym utworzeniu warstw. Wlewamy syrop Blue Curacao na dno. Delikatnie po kostkach lodu (możemy posiłkować się łyżką) wlewamy sok pomarańczowy. Alkohole, czyli wódkę i likier Blue Curacao (koniecznie likier) mieszamy w shakerze bez kostek lodu. Zawartość shakera wlewamy do szklanki delikatnie po kostkach lodu, bądź łyżce. Powinna utworzyć się górna niebieska warstwa. Przy połączeniu z sokiem pomarańczowym może wyjść odcień zieleni. Całość możemy ozdobić np. kawałkiem pomarańczy i dodać parasolkę.

Skomentujesz?

0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *