Praca cukiernika – jak zostać cukiernikiem?

W różnych momentach życia człowieka pojawiają się pytania o drogę zawodową. Kim zostać, jaki zawód wybrać, w którym kierunku się przebranżowić? To trudne i bardzo ważne dylematy. Być może kogoś interesuje, na czym polega praca cukiernika i jak nim zostać?

Na początku naszej przygody z cukiernictwem mamy w głowach wiele pytań. Gdzie zacząć? Jakie kwalifikacje są potrzebne, aby zostać profesjonalnym cukiernikiem? Na czym dokładnie polega ten zawód? W tym artykule rozwiejemy większość wątpliwości oraz odpowiemy na pytania, które nurtują wiele osób. Pomożemy w rozpoczęciu przygody z cukiernictwem.

praca cukiernika
Praca cukiernika.

Predyspozycje w zawodzie cukiernika

Ciągłe próby w tworzeniu nowych przepisów, ciasta, ciasteczka, desery oraz wiele innych to jedne z pierwszych predyspozycji do bycia dobrym cukiernikiem. Śledzenie nowoczesnych programów kulinarnych, blogów osobistych, czy czytanie książek z przepisami to pierwsze kroki w drodze do kariery cukierniczej.

Przyszli cukiernicy mają do dyspozycji wiele różnorodnych kursów oraz szkół które rozwiną ich umiejętności. Wszystko to jest bardzo ważne w rozpoczęciu przygody z cukiernictwem, ale pasja oraz zamiłowanie są najważniejszym aspektem tej pracy. Ułatwiają one kreatywne podejście do zawodu. Gdy będziemy wykonywać tę pracę z miłością oraz pasją nigdy nam się ona nie znudzi i będziemy mieli więcej chęci do pracy.

Talent do pieczenia to dużo, ale nie wszystko. Ważne są cechy, takie jak: niezawodność, dokładność, kreatywność, dobre wyczucie czasu. Ponieważ cukiernicy często pracują w zespole, oprócz zamiłowania do porządku, pożądana jest umiejętność pracy zespołowej. Równie ważne jest wrodzone poczucie estetyki, które przydaje się szczególnie przy dekorowaniu wyrobów cukierniczych. Osoba, która chce rozwijać się w branży cukierniczej, powinna charakteryzować się przede wszystkim otwartością na nowe smaki oraz pomysłowością. Dobry cukiernik wsłuchuje się w oczekiwania swoich klientów i wie, jak zrealizować nawet nietypowe pomysły.

Na czym polega praca i zawód cukiernika?

Jak sama nazwa wskazuje, cukiernik wypieka wszystko, co jest słodkie. Co kupisz i zjesz szybko lub zostawisz na późniejszą przekąskę. Ciasta, babeczki, tarty, rogaliki, bułki – to popularne codzienne wypieki. Są jednak szczególne okazje. W urodziny obok tortu, kładziemy różne ciasta na stole. W Tłusty Czwartek ludzie pochłaniają ogromne ilości pączków. W sezonie świątecznym istnieje ogromne zapotrzebowanie na tradycyjne ciasta. To ciężka fizyczna praca. Cukiernik musi być w gotowości, zapewnić to wszystko, żeby można było zaspokoić potrzeby klientów. Oczywiście trzeba to zrobić z dnia na dzień. Z tego powodu, pracownicy często pracują bardzo długo, bywa w nocy. Zawód nie jest więc łatwy. Nie jest to praca, którą może wykonywać każdy.

Idealnym kandydatem do zawodu jest osoba o silnym wyczuciu smaku, zapachu i estetyki. Obok predyspozycji konieczne jest ukończenie szkoły, kursów specjalnych lub studiów. Jeśli marzysz o takiej pracy, im szybciej zaczniesz ćwiczyć w domu, tym lepiej.

Jak wygląda praca cukiernika?

Dzień pracy zaczyna się bardzo wcześnie. Bywa, że wypiek pieczywa rozpoczyna się około 3 nad ranem. Oczywiście zawsze zależy to od miejsca pracy i od której godziny cukiernia spodziewa się pierwszych klientów. W cukierni często musi wykonywać się kilka czynności jednocześnie, np. zagnieść ciasto i ugotować budyń. W takich momentach pomaga właściwe zarządzanie czasem i porządek w pracy.

Cukiernik – pracownik fizyczny

Jak wygląda praca w cukierni? Obowiązki zawodowe w cukiernictwie wiążą się z dużą ilością pracy ręcznej: wykrawanie, mieszanie, walcowanie, ugniatanie itp. Nie chodzi tu tylko o szybkość, ale także o dokładność, która zwykle przychodzi wraz z praktyką.

Przenoszenie tac z wyrobami, wkładanie i wyjmowanie z piekarnika, niekoniecznie na wygodnej wysokości. Czasem jest za wysoko, czasem za nisko. Przy ciężkich przedmiotach nadal trzeba zginać lub wyciągać ręce. Blachy bywają gorące, więc trzeba uważać, aby się nie poparzyć. Nosi się ciężkie i gorące garnki z karmelem, früzelinami, budyniem itp. Po całym ciężkim dniu pracy czeka pracownika jeszcze mycie podłogi, wynoszenie śmieci oraz czyszczenie blach i urządzeń. Nie da się ukryć, że cukiernik to pracownik fizyczny.

Cukiernik – praca w zespole oraz praca indywidualna

Zależnie od miejsca pracy i specjalności cukierni można pracować samodzielnie lub w zespole. Pracując w cukierni trzeba umieć dogadać się z ludźmi, wspólnie planować, co i jak zrobić. Zaplanować prace zanim przybędą inni pracownicy. Niektóre półprodukty muszą być gotowe wcześniej. Inne mogą być wykończone później. Bywa, że nowe zamówienie spływa w ostatniej chwili. Trzeba włączyć je do zaplanowanych czynności. Trzeba być więc gotowym na wszelkiego rodzaju niespodzianki.

Staż i dodatkowa praca – cukiernik-pomocnik

Aby rozpocząć przygodę z zawodem można dołączyć do zespołu pracowników, jako pomocnik. Pomocnik cukiernika nie potrzebuje tak szerokich umiejętności, jak cukiernik. Do jego obowiązków należy wykonywanie prostych czynności przy produkcji, m.in. obsługiwanie mieszarki i pieca, obieranie owoców, dekorowanie ciast, pakowanie wypieków i inne zadania, które zleci mu przełożony. Dzięki temu zyskuje się doświadczenie i upewnia, co do trafności wyboru zawodu.

Czy praca cukiernika jest atrakcyjna, czy ciężka?

Pasja do pieczenia w większości dziedziczona jest  po mamach i babciach. Czasami najlepsi cukiernicy odkrywają swoje talenty w wieku dorosłym. Zajmują się oni szeroko rozumianym pieczeniem i przygotowywaniem ciast, ciastek i deserów. Zdarzają się prawdziwi mistrzowie w swoim fachu, specjalizujący się w artystycznych wypiekach na specjalne okazje. Zaletą tego zawodu jest możliwość robienia własnych słodyczy według własnych receptur.

Z drugiej strony jest to praca wymagająca zarówno dobrej kondycji fizycznej, jak i wytrwałości. Czasami rutyna wkrada się do pracy, ale wszystko zależy od tego, gdzie pracuje się. Dobra cukiernia systematycznie poszerza swoją ofertę i wprowadza różne sezonowe oferty, które dają cukiernikom możliwości rozwoju i wykorzystania kreatywności.

Cukiernik – wykształcenie

Wiedza praktyczna w zawodzie jest niezbędna. Jednak konieczne jest odpowiednie przygotowanie. Nauka może odbywać się  w szkole zawodowej lub technikum. Takie szkolenie zapewnia przyswojenie teorii i niezbędne doświadczenie praktyczne. Po zakończeniu nauki otrzymuje się tytuł cukiernika. Specjalista może przystąpić  do egzaminu i zostać Mistrzem Cukiernictwa. Tytuł ten kojarzy się nie tylko z wyższymi umiejętnościami, ale także z zasługami. Początkujący, którzy nie mają przygotowania zawodowego, mogą uczestniczyć w kursach i szkoleniach. Są one odpłatne. Warto więc sprawdzić oferty z Urzędów Pracy i wziąć udział w bezpłatnych szkoleniach aktywacyjnych. Szkolenia kończą się egzaminem na rzemieślnika. Zdobyte umiejętności wpływają bezpośrednio  na wynagrodzenie.

Ile zarabia cukiernik?

Każdy, kto chce rozpocząć przygotowanie do zawodu zastanawia się, ile zarabia cukiernik. Poziomy wynagrodzeń zależą od doświadczenia, umiejętności, ale i od pracodawców i reputacji firm. Najmniej zarabiają pomocnicy. Przeciętny specjalista-cukiernik zarabia od minimalnej krajowej wzwyż. Mistrz Cukiernictwa zarabia ponad 5 tys. zł. Przyjmuje się, że dochody cukierników w Polsce mieszczą się w przedziale od minimalnej płacy w górę. Za granicą osoby z doświadczeniem zarabiają wielokrotnie więcej.  Mający wprawę mogą w wolnym czasie łatwo zarobić dodatkowe pieniądze, realizując zamówienia dla indywidualnych klientów.

Kim jest cukiernik i gdzie pracuje?

Pracownicy cukierni nie tylko wypiekają ciasta i ciasteczka, ale także robią inne słodycze i desery. Potrafią prowadzić własną działalność gospodarczą i pracować nie tylko w cukierniach, punktach cukierniczych i warsztatach, ale także w hotelach i supermarketach. Warto zauważyć, że tajemnice tego zawodu pozostają praktycznie niezmienione przez wiele lat. Aktualnie, dzięki rozwojowi technologicznemu, cukiernicy mogą korzystać z wielu narzędzi ułatwiających im pracę, np. miksery, blender itp. To znacznie upraszcza i przyspiesza wiele procesów.

Łączone zatrudnienie a praca cukiernik-sprzedawca

Cukiernik-sprzedawca powinien być komunikatywny, dokładny i pozytywnie nastawiony do klienta. Nie musi mieć konkretnego wykształcenia. Powinien znać ofertę produktową. Być w stanie odpowiedzieć na pytania klientów dotyczące składu i smaku wyrobu.

Jego obowiązki obejmują umiejętność obsługi kasy fiskalnej. Dyspozycyjność to także niezbędny warunek. Wiele cukierni pracuje w systemie zmianowym od poniedziałku do piątku oraz w weekendy. Praca sprzedawcy w cukierni może być znacznie bardziej wymagająca, niż zwykle w sklepach. Niektóre firmy prowadzą sezonowe lodziarnie. Cyklicznie, przed okolicznościowymi wydarzeniami, kupujący ustawiają się w długie kolejki. W takich momentach dużym wyzwaniem dla sprzedawców jest utrzymanie wysokiej jakości usług.

Cukiernik – artysta, czy jednak rzemieślnik?

Podstawą pracy jest zamiłowanie. Cukierników dotyczy to szczególnie. Rozważający karierę w cukiernictwie, muszą cieszyć się słodyczami i mieć pewną dozę intuicji oraz zmysł estetyczny. Zmysł plastyczny zaś konieczny jest przy zdobieniu ciast i tortów, które niejednokrotnie wyglądają, jak dzieła sztuki. Oznacza to eksperymentowanie i próbowanie tworzenia oryginalnych kreacji, a nie tylko przestrzeganie przepisów. Wypieki nie zawsze wychodzą, dlatego oprócz zdolności manualnych i artystycznych pracownik w cukierni potrzebuje dużo cierpliwości.

Obok pracy kreatywnej trzeba pracować w cieple. Spędzać długie godziny na stojąco. Bywa, że umowa o pracę zawiera wymóg pracy nocnej, stawiania się na wezwanie w dowolnej chwili w okresach wzmożonego zapotrzebowania.

Czy bycie cukiernikiem to marzenie? Na pewno dla niektórych osób, tak. Piękne, artystyczne wypieki przynoszą wiele radości, a lata doświadczeń pozwalają na swobodę i eksperymentowanie. Dobrze, by pamiętać, że jest to ciężka praca, głównie praca stojąca.

Gdzie szukać zatrudnienia?

Gdzie  szukać pracy w branży cukierniczej? Jest sporo miejsc, w których można zyskać zatrudnienie. Pracę można znaleźć w hotelach, restauracjach, piekarniach, ciastkarniach, lodziarniach. Można otworzyć też własną firmę. Pracy można szukać w ogłoszeniach lokalnych i przez Internet, wpisując w wyszukiwarkę, np. „praca cukiernik OLX” , „praca cukiernik mazowieckie”, „praca cukiernik warszawa olx”, itd.

Zawód cieszy się popularnością w Polsce i za granicą. Ludzie lubią słodkości i jest na nie zapotrzebowanie. Samoucy i osoby nie mogące pracować na etat mogą piec ciasta na zamówienie dla znajomych, w ten sposób nabywać doświadczenie.

Rekrutacja na stanowisko cukiernika – jak aplikować?

Najnowsze oferty pracy można znaleźć w różnych miejscach. Aktualnie bardzo często oferowana jest rekrutacja online. Gdy znajdzie się ogłoszenie w Internecie, co należy zrobić?

Pierwszym krokiem będzie wysłanie aplikacji, czyli CV. Trzeba dokładnie zapoznać się z ofertą pracy, w której zwykle zawarte są:

  • lokalizacja miejsca zatrudnienia, forma zatrudnienia (np. umowa o pracę, umowa zlecenie),
  • poziom stanowiska (np. pracownik fizyczny, starszy specjalista. mistrz cukiernictwa),
  • zakres obowiązków (np. wyrabianie ciasta, kontrola jakościowa gotowych wyrobów),
  • wymagania (np. dbanie o jakość i świeżość produktów cukierniczych, bieżące utrzymywanie porządku w miejscu pracy),
  • oraz to, co pracodawca oferuje w zamian za wykonaną pracę.

Należy pamiętać, że praca w branży jest pracą na linii produkcji. Od kandydatów wymaga się pracy fizycznej. Podstawowe wymagania to także gotowość do pracy w systemie zmianowym.

Pierwszym etapem rekrutacji jest zwykle rozmowa telefoniczna z rekruterem. Może on zapytać o wykształcenie, doświadczenie na stanowisku cukiernika, umiejętność obsługi maszyn i urządzeń wykorzystywanych przy produkcji wyrobów cukierniczych. Istotna jest motywacja do pracy. Kandydaci ubiegający się o pracę na stanowisku cukiernia muszą posiadać aktualną książeczkę sanitarno-epidemiologiczną i gotowość do pracy zgodnie z ustalonym planem produkcyjnym.

Kolejny etap rekrutacji to zaproszenie na spotkanie do pracodawcy.

Podsumowanie

Praca cukiernika to praca fizyczna, która wymaga wiele wysiłku, np. w okresie przedświątecznym. Cukiernictwo wymaga zwykle pracy zespołowej. Każdy pracownik ma przydzielone zadania, które musi wykonać. Bardzo istotna jest również umiejętność obsługi specjalistycznych narzędzi, stosowanych w branży. Istotne, by być gotowym do poszerzania wiadomości, np. poprzez poszukiwanie i opracowywanie nowych przepisów na masy do tortów i ciasteczek.


Film prezentujący zawód cukiernik.

Cukiernik – co musi umieć?

Cukiernik to zawód pokrewny zawodowi piekarza i kucharza. By zostać cukiernikiem trzeba znać tradycyjne metody wypieku i nowoczesne technologie, narzędzia oraz aktualne trendy w branży cukiernictwa. Podstawy można zdobyć podczas nauki w szkołach branżowych, technikach i kursach zawodowych.

Ile godzin pracuje cukiernik?

Godziny pracy to około 8-9 godzin dziennie i mogą być wykonywane na zmiany, także nocą. Sezonowo pracodawca może oczekiwać wydłużonego czasu pracy. Takie wymaganie powinna zawierać umowa o pracę.

Czego oczekuje się od pracownika w cukierni?

Praca cukiernika jest zorientowana zwykle na zespół. Trzeba więc umieć wchodzić w interakcję z innymi pracownikami i klientami. Pracownicy są zobowiązani do noszenia odzieży roboczej, czystych fartuchów, obuwia i czepków.

Czy warto iść na cukiernika?

Cukiernictwo wymaga kreatywności. Szczególnie, gdy przygotowuje się nietypowe wypieki. Trzeba przygotować się na różne zamówienia. Potrafić przygotować lody, ciastka, torty, słodycze, desery, itp. Praca wiąże się z kontaktem z klientami. Praca dla lubiących pracę z produktami jest przyjemnością. Efekt pracy cieszy klientów i wykonawcę. Czasem wypieki muszą być przygotowane, w jak najkrótszym czasie. Takie sytuacje mogą być stresujące.

Skomentujesz?

0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *