Drożdże piekarskie są nieodłącznym składnikiem wypieków, szczególnie chleba. Istnieje wiele rodzajów drożdży, takich jak suszone, świeże, instant czy piekarnicze suche, które różnią się między sobą składem mineralnym, zawartością cukru i wilgotnością. W artykule omówimy właściwości i zastosowanie różnych gatunków drożdży w piekarnictwie, a także sposoby przechowywania i robienia rozczynu, który jest kluczowym elementem w produkcji domowego chleba. Dowiemy się również, jakie witaminy i składniki mineralne są zawarte w drożdżach, jakie są ich zalety i jak przechowywać je w odpowiednich warunkach, aby zachowały swoje właściwości.
Drożdże piekarskie — skład i zastosowanie
Drożdże mają dużo składników odżywczych i witamin. Można je spożywać w surowej postaci. Częściej jednak stosujemy drożdże piekarnicze do wypiekania chleba, innego pieczywa oraz ciast. Bardzo duże zastosowanie mają w przemyśle browarniczym, gorzelnianym i winiarskim do produkcji różnego rodzaju alkoholi. Ten rodzaj drożdży to Saccharomyces cerevisiae.
Drożdże też stosujemy w kosmetologii do produkcji odżywek, kremów itd.
Czym są drożdże?
Drożdże to organizmy jednokomórkowe {zawierają jądro komórkowe} zaliczane są one do grzybów. Jest to bardzo duża grupa, licząca około 1500 gatunków. Znajdują się one w zasadzie wszędzie np. w powietrzu, w glebie i na roślinach. Wiele z nich nie nadaje się do użytku w przemyśle spożywczym albo, jak Candida, wywołuje choroby. Drożdże piekarskie należą do gatunku Saccharomyces cerevisiae. Są pożyteczne dla naszego organizmu i znalazły zastosowanie w różnego rodzaju produktach spożywczych. Dla żywności szkodliwe są drożdże z rodzaju Zygosaccharomyces, które powodują psucie się jedzenia.
Jaką postać przyjmują drożdże piekarskie?
Drożdże piekarskie występują w dwóch formach:
- drożdże świeże wymagają więcej pracy, bo trzeba przed dodaniem ich do ciasta zrobić rozczyn — wymieszać drożdże z gorącą wodą lub mlekiem. Jednocześnie efekt spulchnienia i aromat są tu najlepsze. Kilka minut po zalaniu spienią się i będą gotowe do dalszego przerobu. Mają postać zbitej bryły i jasnobeżową barwę.
- drożdże suszone dodaje się bezpośrednio do suchych składników ciasta (np. mąki) i po wymieszaniu z nimi zalewa się mlekiem lub wodą w temperaturze 45 stopni. Występują w postaci małych granulek. Po dodaniu mleka lub wody należy odstawić je na pewien czas, aż pojawią się pęcherzyki. Nadają się do pieczenia cięższych ciast.
Wartość odżywcza i właściwości drożdży piekarskich
Drożdże piekarskie mają bardzo bogaty skład. W 100 gramach produktu znajduje się:
- około 11 gramów białka,
- 2 gramy tłuszczu wielonienasyconego,
- 7 gram węglowodanów,
- 7 gram błonnika regulującego perystaltykę jelit.
Drożdże dostarczają naszemu organizmowi dużą dawkę węglowodanów, tłuszczów i witamin z grupy B, a w szczególności:
- ryboflawiny (B2), która odpowiada za tworzenie się przeciwciał, czyli odporności; wzmacnia organizm,
- kwasu foliowego (B9) potrzebnego zwłaszcza kobietom w ciąży, bo korzystnie wpływa na rozwój płodu.
- witaminy B12 regulującej procesy metaboliczne.
W drożdżach znajduje się również witana H {biotyna}, poprawiająca strukturę włosów, paznokci i skóry. Drożdże dostarczają naszemu organizmowi mikro i makro elementy:
- sód i potas, które regulują pracę serca i ciśnienie krwi,
- fosfor, który wzmacnia kości,
- żelazo bardzo dobre dla ludzi chorych na anemię,
- magnez, który walczy ze stresem,
- cynk, który w organizmie mężczyzn zapobiega rozrostowi prostaty.
Skład świeżych drożdży
Poza ogólnym składem każdy typ drożdży ma w sobie substancje, które go wyróżniają. Drożdże świeże, oprócz już wymienionych, zawierają dodatkowo witaminę E. W ich składzie są: chrom, jod, mangan i wapń. Znajdziemy tam też tłuszcze nienasycone, białko, węglowodany i błonnik. W 100 gramach drożdży są 92 kcal. Świeże drożdże mają stosunkowo krótki okres przydatności do spożycia, przechowywać je należy w lodówce do 10 dni.
Wartość odżywcza suchych drożdży
Drożdże suche odróżnia od innych zawartość wapnia. Składniki odżywcze w drożdżach suchych to: białko, węglowodany, cukry błonnik oraz tłuszcze: nasycone jednonasycone i wielonienasycone. W 100 gramach produktu znajduje się 325 kcal. Drożdże suche należy zużyć zgodnie z datą przydatności na opakowaniu, a przechowywać w suchym i chłodnym miejscu.
Drożdże spożywcze jak powstają i jakie mają zastosowanie?
Proces tworzenia drożdży zaczyna się w laboratorium, gdzie są w odpowiednich warunkach namnażane. Są to żywe mikroorganizmy i rozmnażają się przez pączkowanie. Drożdże powstają w wyniku fermentacji alkoholowej, kiedy cukry zawarte w mące zostają rozłożone, albo tlenowej. Nieodzownym czynnikiem tej drugiej jest powietrze.
W warunkach domowych również możemy zrobić drożdże. Gotujemy dwie bulwy ziemniaków, następnie rozgniatamy na gładką masę, dodajemy cukier i piwo. Trzymamy rozczyn w szczelnie zamkniętym pojemniku, najlepiej szklanym, w temperaturze pokojowej. Jeśli nie spełnimy tych warunków, nie dojdzie do pączkowania, czyli rozmnażania.
Drożdże świeże i suche czym się różnią?
Drożdże świeże i suche różnią się tym, że owe drożdże suche nie wymagają tworzenia rozczynu i są gotowe do wykorzystania bezpośrednio z torebki. Niekiedy jest to bardzo dużym ułatwieniem. Czyli drożdże suche instant nie wymagają zrobienia odpowiedniego rozczynu, nie muszą być przechowywane w lodówce, mają długi termin ważności służą w zasadzie do wypieków wszystkich rodzajów ciast. Drożdże świeże wymagają przed użyciem zrobienia rozczynu z dodatkiem ciepłego mleka albo wody z odrobiną cukru. Posiadają krótki termin ważności podany na opakowaniu, przechowywać je należy w lodówce. Nadają się do wypieku wszystkich ciast tych ciężkich z dużą ilością bakalii, jak i lżejszych.
Drożdże świeże i suche — do czego służą?
Chociaż sposób przygotowania dań z drożdżami różni się w zależności od ich rodzaju, to zastosowanie jest niemal identyczne. Zarówno z drożdży piekarskich suchych, jak i świeżych, zrobimy domowy chleb i bułki, ciasto drożdżowe, do którego możemy dodać różne dodatki (np. bakalie), chałkę czy spód do pizzy. W smaku i aromacie takich wypieków bardzo wyraźnie czuć obecność drożdży.
Drożdże piekarskie wykorzystuje się też w kosmetologii i do produkcji trunków, m.in. piwa i wina. Każda z postaci niesie wiele korzyści dla naszego organizmu, a wiele osób bardzo lubi smak ciasta drożdżowego.
Drożdże świeże i suche jak je przechowywać?
Idealnym miejscem dla drożdży jest chłodne miejsce, np. w lodówce mogą leżeć do 10 dni. Trzeba je przechowywać w szczelnie zamkniętym opakowaniu, zawinąć w papier, folię spożywczą albo wilgotną ściereczkę. O ich niezdatności do spożycia świadczy popękana powierzchnia, nieprzyjemny kwaśno gorzki zapach albo pojawienie się pleśni. Natomiast suszone drożdże przechowujemy zgodnie z datą przydatności do spożycia w chłodnym suchym miejscu.
Dlaczego drożdże czasami nie rosną?
Zdarza się, że drożdże czasami nie rosną. Może się tak stać, jeśli do rozczynu dodamy zbyt gorące albo za zimne mleko. Zbyt gorące mleko spowoduje to, że zabijemy kultury bakterii temperaturą. Zimne przyczyni się do zbyt wolnego namnażania kultur bakterii. Najlepsza temperatura dla świeżych drożdży to 37 do 40 stopni
Zaczyn należy również odstawić w ciepłe miejsce bez przeciągów, a składniki użyte do pieczenia chleba lub ciasta muszą mieć temperaturę pokojową. Wysoka lub niska temperatura płynnych składników i źle dobrane proporcje to najczęstsze przyczyny nierośnięcia drożdży.
Czy drożdże można spożywać na surowo?
Nie każdy może spożywać drożdże w surowej postaci. Po zjedzeniu może nastąpić nadmierne rozmnażanie w układzie pokarmowym. Efektem są problemy zdrowotne, takie jak wzdęcia, bóle głowy, wysypka, a nawet problemy z oddychaniem i bóle w klatce piersiowej.
Nie należy używać surowych drożdży przy przyjmowaniu niektórych leków oraz przy dnie moczanowej. Jeśli chcemy pić drożdże z wodą, to trzeba je zalać wrzątkiem, aby „zabić” wszystkie bakterie. W przeciwnym wypadku zaczną fermentować w przewodzie pokarmowym i zamiast dostarczać cennych składników naszemu organizmowi, zaczną je od nas pobierać, a takiego efektu nie chcemy.
Czy drożdże są bezpieczne dla dzieci?
Jeśli chcemy w diecie u dzieci zastosować drożdże, to raczej powinno się stosować płatki drożdżowe z nieaktywną fermentacją. Nieaktywne fermentacyjnie płatki drożdżowe są naturalne i nie powodują dolegliwości żołądkowych u dzieci, a także kobiet w ciąży. Ponadto płatki stosuje się jako zagęszczacz sosów i zup oraz dodatek do sałatek itd. Wypieki drożdżowe może spożywać każdy. Nie zawierają one glutenu, więc są dobre także dla osób, które tego składnika nie tolerują.
Drożdże piekarskie — podsumowanie
Artykuł dotyczy różnych rodzajów drożdży piekarskich i sposobów ich przechowywania. Wśród dostępnych opcji można wyróżnić drożdże suszone, świeże, instant, piekarnicze, suszone instant oraz suszone drożdże piekarskie. W zależności od gatunku drożdży, ich właściwości i zastosowania mogą się różnić. Drożdże świeże i suszone drożdże mają różne sposoby przechowywania, a ich termin ważności może się również różnić.
Czy drożdże zawierają gluten?
Zarówno świeże, jak i suszone drożdże są produktem bezglutenowym. Można ich używać, jeśli nasz organizm nie toleruje tego składnika.
Czy drożdże piekarskie są wegetariańskie lub wegańskie?
Tak. Drożdże są rośliną, zatem większość drożdży piekarskich jest wegetariańska i wegańska.
Czy można zrobić swoje własne drożdże piekarskie?
Tak, można zrobić swoje własne drożdże piekarskie, ale wymaga to czasu i cierpliwości. Istnieją różne sposoby na przygotowanie własnych drożdży, na przykład z dodatkiem mąki, wody i cukru, ale proces ten może zająć kilka dni.
0 komentarzy