W kuchni mamy wiele możliwości na stworzenie różnych potraw. Najpopularniejsze składniki można zamieniać na inne. Umożliwia to przyrządzanie pysznych dań i wypieków także osobom zmagającym się z chorobami układu trawiennego, czy alergiami pokarmowymi. Jedną z alternatyw jest mąka ryżowa. Jej właściwości, skład i zastosowanie przybliżę w tym artykule.
Pochodzenie i odmiany mąki ryżowej
Mąka ryżowa, jak wskazuje nazwa, powstaje z ryżu. To nic innego jak wysuszone i zmielone na odpowiednią konsystencję ziarna tej rośliny. Jest bardzo popularna w krajach azjatyckich, gdzie uprawia się ryż: Chinach, Indonezji, Bangladeszu czy Indiach. W Polsce i Europie nie jest jeszcze tak znana, ale coraz częściej zastępuje mąkę pszenną w różnych daniach.
Mąka ryżowa do celów konsumpcyjnych występuje w dwóch odmianach białej i brązowej. Wytwarza się ją przez zmielenie odpowiednich ziaren ryżu. Jest bardzo zróżnicowana w zależności od rodzaju ziaren, stopnia mielenia i napowietrzenia oraz od zwartości skrobi. Mąkę ryżową możemy również wyprodukować w warunkach domowych. Wystarczy całe ziarna ryżu zmielić na sypki proszek.
Z jakiego ryżu robi się mąkę ryżową?
Do przygotowania maki ryżowej potrzebny jest ryż. Rozróżniamy następujące odmiany: basmati, ryż długoziarnisty, jaśminowy, brązowy, okrągły i ten najczęściej stosowany, ryż biały. Z każdej z tych odmian można zrobić mąkę. Najbardziej rozpowszechniona jest ta wyprodukowana z ziarna ryżowego pełnoziarnistego. Od tego, które ziarna wykorzystamy, zależeć będą wartości odżywcze mąki ryżowej oraz jej smak. Warto wypróbować różne odmiany, aby wybrać najlepszą dla siebie.
Ciemna mąka ryżowa jest zrobiona z brązowego ryżu, ma 325kcal w 100 gramach. Mąka ta w swoim składzie posiada 0,27 gram tłuszczów nasyconych, 0,28 g tłuszczów nienasyconych i bardzo dużo witamin grup B. Oprócz ciemniejszego koloru ma też intensywniejszy smak niż ta powstająca z białego ryżu.
Czym jest i jak powstaje skrobia ryżowa?
Z okrywy nasiennej ryżu podczas procesu technologicznego powstają otręby ryżowe, a z nasion skrobia ryżowa. Powstaje ona podczas oczyszczania woskowej mąki ryżowej. Jest niestety mało popularna, ale ma wiele zastosowań w produkcji żywności i kosmetyków. W Unii Europejskiej produkuje się jej najwięcej. Krajami, które przodują w produkcji skrobi ryżowej, są Francja i Dania. By powstała skrobia ryżowa musi zajść proces kleikowania pod odpowiednią temperaturą. Wykorzystuje się ją do produkcji budyniów, galaretek, a także w kosmetologii.
Skład mąki ryżowej i jego wpływ na organizm człowieka
Mąka ryżowa ma wiele składników odżywczych. Zawiera witaminy z grupy B: B1, B2 i B6 witaminy C, A i E, a także magnez, żelazo, fosfor, potas, wapń i miedź. Ze względu na wysoką zawartość tych witamin i minerałów bardzo korzystnie wpływa na układ nerwowy, immunologiczny, sercowo-naczyniowy, a także metaboliczny. Błonnik, który jest zawarty w mące ryżowej, bardzo pozytywnie oddziałuje na układ pokarmowy, zapobiega biegunkom oraz zaparciom. Ułatwia też utrzymanie prawidłowej masy ciała, bo długo podtrzymuje uczucie sytości.
Czy mąka ryżowa zawiera gluten?
Mąka ryżowa zaliczana jest do mąk bezglutenowych, ale niestety w procesie produkcji może zostać zanieczyszczona. Osoby z nietolerancją powinny zatem uważać na śladowe ilości glutenu w mące i wybierać najwyższej jakości produkty. Jeśli zaś stosujemy dietę bezglutenową z innych przyczyn niż alergia na to białko, śmiało możemy zastąpić inne mąki mąką ryżową.
Mąka ta polecana jest też w przypadku alergii pokarmowych, ponieważ nie powoduje uczuleń. Jest lekkostrawna i zawiera wiele składników odżywczych, więc sprawdzi się też w diecie odchudzającej. Szczególnie że ze względu na obecność błonnika wspiera pracę jelit.
Wartości odżywcze maki ryżowej
W 100 gramach mąki ryżowej znajduje się:
- wartość energetyczna 365 kcal,
- kwasy tłuszczowe 1,4 w tym nasycone 0,4 g,
- potas 76 mg,
- węglowodany 80g,
- błonnik 2
- cukry 0,1g,
- białko 6g,
- witamina B6 0,4 mg,
- magnez 35 mg,
- wapń 10mg.
Dzięki tym pierwiastkom wpływa korzystnie na funkcjonowanie całego organizmu, a przede wszystkim serca. Indeks glikemiczny jest niski i wynosi 40. To i wpływ na regulację poziomu cukru sprawia, że mąkę ryżową mogą stosować także osoby z cukrzycą.
Mąka ryżowa bogata jest w niacynę. Niacyna w diecie pokarmowej to witamina B3. Odpowiada ona za funkcjonowanie mózgu, bierze ona udział w produkcji hormonów płciowych przez człowieka. Niacyna wpływa również za kondycję skóry, włosów i paznokci, dlatego jest stosowana w kosmetologii do produkcji odżywek, maseczek, kremów.
Czy mąka ryżowa jest toksyczna?
Ryż to specyficzna roślina, która zawiera większe stężenie arsenu niż inne rośliny. Pierwiastek ten jest też obecny w mące ryżowej, dlatego trzeba na nią uważać. Długotrwałe spożywanie związków arsenów może skutkować rozwojem różnego typu zmian nowotworowych w organizmie człowieka. Nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób działanie arsenu się do tego przyczynia, ale naukowcy twierdzą, że zahamowuje on naprawę komórek DNA. Przede wszystkim trzeba kontrolować spożywanie mąki ryżowej przez dzieci.
Smak mąki ryżowej
Mąka ryżowa ma neutralny, niczym się nie wyróżniający, smak. Z tego powodu ma szerokie zastosowanie w kuchni azjatyckiej oraz wielu daniach z innych regionów świata. Ze względu na to, że nie zawiera glutenu, jest stosowana jako alternatywa dla mąki pszennej. Na bazie mąki ryżowej można zrobić ciasta i naleśniki. Jest stosowana do zagęszczania zup i produkcji płatków śniadaniowych. Nie zepsuje smaku Twoich ulubionych potraw, a jedynie zwiększy ich wartości odżywcze.
Czy mąka ryżowa nadaje się do wypieków?
Wiemy już, że zastosowanie mąki ryżowej nie wpłynie znacząco na smak potraw. A co z ich jakością? Ta odmiana jest mniej kaloryczna i ma więcej składników mineralnych niż mąka pszenna, dlatego wiele osób chce ją stosować. I może. Z mąki ryżowej zrobimy pyszne ciasta, naleśniki, chleb i bułki, a także makaron i kluski. Nadaje się do puddingów. Wypieki ryżowe są zdrowsze, delikatniejsze i bardziej kruche.
Czy mąka ryżowa psuje się?
Mąka jest produktem, który często kupujemy na zapas i przechowujemy w warunkach domowych. Jest to możliwe, ale trzeba pamiętać, że ma ona określony termin przydatności do spożycia. Data ta znajduje się na torebce produktu. Jednakże swoje wartości odżywcze mąka ryżowa może zachować przez wiele lat. Aby było to możliwe, musi być przechowywana w szczelnym opakowaniu w lodówce albo w zamrażalce. Pamiętajmy też, że czas przechowywania zależy od rodzaju mąki. Ta z ryżu pełnoziarnistego, ze względu na zawartość otrębów może być magazynowana stosunkowo krótko.
Mąkę można używać także po minięciu terminu z opakowania. O jej zepsuciu świadczy zmieniony zapach i smak. Jeśli pozostają bez zmian, śmiało używajmy mąki do pieczenia i gotowania. Nienadająca się do spożycia mąka ryżowa ma kwaśny zapach. Może też być spleśniała. Trzeba również uważać na szkodniki mączne. Jeśli zauważymy mole w mące, niestety nie nadaje się już ona do przetworzenia.
Zastosowanie i właściwości mąki ryżowej
Warto rozważyć zastosowanie mąki ryżowej w swojej diecie. Jest to produkt bezglutenowy, nietuczący, o niskim indeksie glikemicznym. Sprawdza się u osób z alergią pokarmową i zmagających się z problemami trawiennymi. Jej właściwości pozwalają stworzyć pyszne wypieki, a składniki odżywcze zwiększają popularność wśród ludzi chcących się zdrowo odżywiać. Znając właściwości i zastosowanie mąki ryżowej wiesz, jak ją wykorzystać. Wybierz więc odmianę, której smak najbardziej Ci odpowiada i ciesz się urozmaiconym jadłospisem.
Czy mąka ryżowa nadaje się do smażenia i zagęszczania?
Mąka ryżowa świetnie nadaje się do zagęszczenia zup i sosów, szczególnie sosów białych. Bardzo dobrze po dodaniu do niej odpowiednich przypraw nadaje się do panierowania ryb, kotletów, kurczaków, nugetsów. Dzięki zastosowaniu tej mąki w panierce nasze produkty będą delikatne i bardziej chrupiące. Jeśli chcemy zagęścić zupy czy sosy, musimy mąkę ryżową rozpuścić w małej ilości wody, wlać do zupy i zagotować.
Czy mąka ryżowa tuczy?
Mąka ryżowa jest w zasadzie produktem niskotłuszczowym. Posiada dużą kaloryczność, ale nie tuczy. W zasadzie można powiedzieć, że mniej tuczy niż mąka np. z pszenicy.
0 komentarzy