Olej do smażenia. Jaki wybrać, aby zdrowo smażyć

W dzisiejszych czasach wiele osób zwraca uwagę na swoje zdrowie i dietę. Dlatego też coraz częściej pojawiają się pytania, jaki olej do smażenia jest najlepszy i najzdrowszy. Wybór oleju do smażenia ma ogromny wpływ na nasze zdrowie, dlatego warto się temu przyjrzeć.

Jaki olej do smażenia wybrać? To pytanie zadaje sobie wiele osób. Najczęściej wybierane są oleje roślinne, takie jak olej słonecznikowy czy rzepakowy. Zależy to jednak od indywidualnych preferencji smakowych oraz temperatury smażenia. Do smażenia w wysokich temperaturach, jak np. frytki, należy wybrać olej o wysokim punkcie dymienia, np. olej rzepakowy czy kokosowy. Olej lniany czy oliwa z oliwek są z kolei idealne do smażenia na niskich temperaturach.

Smażenie na maśle

W związku z tym, że masło ma niską temperaturę dymienia, nie nadaje się do smażenia głębokiego. Wykorzystać je można jedynie do krótkiego smażenia, jak na przykład jajecznica, gdzie nie zdąży stracić swoich wartości i wydzielić szkodliwych substancji. Lepiej sprawdzi się masło klarowane, które ma wyższy punkt dymienia i rozgrzewa się do wysokich temperatur. Z powodzeniem używać go można do smażenia, a jego delikatny, orzechowy smak doda potrawom aromatu i wydobędzie ich smak.

Margaryna do smażenia

Najlepsze do smażenia będą margaryny pełnotłuste, podobnie jak masło. Nie powinno się zaś smażyć na margarynie półtłustej, ponieważ ta lepiej sprawdzi się do smarowania, na przykład pieczywa. Do smażenia i pieczenia nie powinno się wybierać margaryny twardej, która jest źródłem tłuszczów typu trans, szkodliwych dla zdrowia. Najlepiej jednak margaryny używać do pieczenia, a przy smażeniu zamienić ją na olej.

Czy smalec jest zdrowszy niż olej?

Niektóre potrawy smaży się głównie na smalcu jak na przykład popularne polskie kotlety schabowe. Podobnie rzecz ma się z pączkami, które powinny być smażone na smalcu. Jest to tłuszcz zwierzęcy. Nadaje się do smażenia w wysokiej temperaturze, a czas obróbki termicznej jest krótszy. Smalec zawiera jednak nasycone kwasy tłuszczowe i ma wysoką kaloryczność, dlatego warto ograniczać jego spożywanie.

Tłuszcze zwierzęce przyczyniają się do otyłości, miażdżycy czy nowotworów. W związku z tym warto, zamiast po smalec sięgać po olej, choć opinie na ten temat są podzielone. Jedni polecają zamienić olej na smalec inni wręcz odwrotnie. Jak już wiadomo, niektóre potrawy czy słodkości lepiej usmażyć na smalcu, ale bez obaw można je równie dobrze przygotować na oleju.

Najzdrowsze tłuszcze roślinne do smażenia

Oleje roślinne są zdrowe, posiadają dużo nienasyconych kwasów tłuszczowych, które to w wielkim stopniu odpowiadają za właściwości zdrowotne. Chronią układ krwionośny, a także działają przeciwnowotworowo. Ważne jest, aby wybierać olej rafinowany, ponieważ te nierafinowane nie nadają się do smażenia. Ich podgrzanie skutkuje utratą cennych wartości, a także wydzielaniem szkodliwych substancji rakotwórczych.

olej do smażenia
Wybierając olej do smażenia, warto zwracać uwagę na jego właściwości.

Najlepszy olej do smażenia

Najlepszy olej do smażenia powinien mieć wysoką temperaturę dymienia i być rafinowany. Musi być odporny na działanie wysokiej temperatury, w końcu to właśnie w takiej się smaży. Powinien także zawierać jednonienasycone kwasy tłuszczowe. Do takich zaliczyć można rafinowany olej rzepakowy, czy rafinowaną oliwę z oliwek, które to najlepiej wykorzystać do smażenia, a nawet pieczenia. Nie zmieniają smaku przygotowywanych potraw, co jest bardzo ważne, nie przytłaczają również smaku innych składników, jakie dodaje się do smażenia. Należy jednak pamiętać, że im krótsze smażenie, tym lepiej dla zdrowia. Dobrym rozwiązaniem są także takie oleje jak: palmowy, kokosowy czy ryżowy. Oczywiście najlepiej wybierać te rafinowane.

Na co zwracać uwagę wybierając olej do smażenia?

Przed wybraniem odpowiedniego oleju do smażenia trzeba wziąć pod uwagę, co będzie smażone, jak długo, a także głębokość tłuszczu dla danej potrawy. Jeszcze inną rzeczą, przy wyborze tłuszczu jest zawartość nasyconych, jednonienasyconych i wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Warto zwrócić także uwagę na przyprawy, jakie będą dodawane, ponieważ niektóre sprawiają, że tłuszcz się utlenia. Nie można używać dwa razy tego samego oleju. Przygotowane potrawy i składniki należy smażyć na dobrze rozgrzanym tłuszczu. Po zastosowaniu się do tych zasad nie ma obaw, że do jedzenia dostaną się jakieś szkodliwe substancje. Nierafinowana oliwa powinna być stosowana na zimno lub do krótkiego smażenia.

Olej rzepakowy do smażenia

Olej rzepakowy jak sama nazwa wskazuje, tłoczony jest z nasion rzepaku — jednorocznej rośliny, która kwitnie na żółto, ale nasiona ma czarne. Do produkcji litra oleju potrzeba około trzech kilogramów nasion rzepaku. Olej rzepakowy ma łagodny smak, a dzięki zawartości kwasów tłuszczowych omega – 3 i omega – 6, zalicza się do jednego z najzdrowszych olejów spożywczych do smażenia. Jednak łyżka oleju rzepakowego zawiera około 80 kcal, a pochodzą one głównie z tłuszczy.

Składniki odżywcze oleju rzepakowego

Olej w swoim składzie ma także witaminę A, E, K, polifenole i fitosterole, dzięki temu niweluje wolne rodniki, wpływa na zachowanie odpowiedniego poziomu cholesterolu, wspiera kondycję skóry i oczu, a także działa przeciwnowotworowo. Jest bezpieczny nawet dla dzieci, dlatego można go bez obaw używać podczas smażenia bądź pieczenia dla całej rodziny. Musi być jednak rafinowany. Nierafinowany olej rzepakowy nie nadaje się do smażenia, natomiast z powodzeniem stosować go można na zimno na przykład do sałatek, dipów czy sosów.

Olej słonecznikowy, czy można na nim smażyć?

Olej słonecznikowy tłoczony jest z nasion słonecznika — jednorocznej rośliny, dzięki której ma żółty kolor, a także wyraźny smak i zapach ziaren. Przeważają w nim wielonienasycone kwasy tłuszczowe, które szybko utleniają się pod wpływem wysokiej temperatury, dlatego nie powinno się go stosować oleju słonecznikowego do smażenia. Jednocześnie ma on dobry wpływ na nasze zdrowie: zwiększa odporność, przeciwdziała nowotworom, zapobiega szkodliwemu działaniu wolnych rodników, pomocny jest także w leczeniu łuszczycy. Trzeba go odpowiednio przechowywać, bo szybko się psuje. Najlepiej trzymać butelkę w temperaturze pokojowej.

Olej słonecznikowy czy rzepakowy?

Oba tłuszcze mają bogaty skład. Biorąc pod uwagę olej nierafinowany, to ten z rzepaku ma więcej kwasów tłuszczowych. Podobnie jest z zawartością witamin A i K. Natomiast olej słonecznikowy na zdecydowanie więcej witaminy E. Trudno tutaj jednak ocenić, który jest lepszy i który wybrać. Jeśli zaś chodzi o smażenie lepiej sięgać po rafinowany olej rzepakowy.

Czy olej lniany nadaje się do smażenia?

Olej lniany powstaje z nasion lnu, które tłoczone są na zimno, dlatego nie nadaje się do smażenia. Najlepiej spożywać go w takiej formie, w jakiej występuje. Można go po prostu pić bądź dodawać do potraw, dań i sałatek na zimno. Olej lniany jest zdrowy, wspomaga trawienie, obniża poziom złego cholesterolu, sprawdza się także w pielęgnacji skóry, paznokci i włosów, a także przy bólu stawów. Powinien więc znaleźć się w naszej codziennej diecie. Jednak podgrzanie oleju lnianego sprawia, że traci on swoje cenne właściwości, może się dymić i palić, dlatego lepiej tego unikać.

Oliwa z oliwek do smażenia

Najlepsza do smażenia jest oliwa z oliwy virgin, jest ona najbardziej naturalna. Oliwa z oliwek oprócz jednonienasyconych kwasów tłuszczowych jest bogata w witaminy A, E, D oraz K. Rafinowana oliwa z oliwek niestety ma mniej wartości odżywczych, ale za to wysoki punkt dymienia. Atutem oliwy z oliwek z pierwszego tłoczenia jest to, że może być używana nawet 4 – 5 razy bez obaw, że stanie się rakotwórcza.

Olej kokosowy do smażenia frytek

Olej kokosowy rafinowany ma wysoki punkt dymienia, co oznacza, że jest dobry do przygotowywania potraw smażonych. Jest bezwonny, dlatego idealnie nadaje się do smażenia praktycznie wszystkiego, ponieważ nie zmienia smaku i zapachu dania. To najlepszy olej do smażenia frytek na głębokim tłuszczu. Nawet bardzo długie utrzymywanie wysokiej temperatury nie zmienia smaku, ale przede wszystkim właściwości odżywczych oleju kokosowego.

Temperatura smażenia i dymienia oleju

Jaki jest najlepszy olej do smażenia? Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć. Najważniejsze, aby wybierać oleje rafinowane. Pozostałe zasady należy dostosować do potrzeb: wybrać olej o najlepszym smaku lub do smażenia w określonej temperaturze. Trzeba wiedzieć przede wszystkim, że:

  • płytkie smażenie powinno odbywać się powyżej 170 stopni Celsjusza,
  • głębokie smażenie powyżej 220 stopni.

Wybierając tłuszcz do przygotowania potraw smażonych, trzeba brać to pod uwagę. Zasady wykorzystywania najpopularniejszych rodzajów oleju są następujące:

  • smażenie na oleju słonecznikowym, nie powinno przekraczać 170 stopni,
  • rafinowany olej rzepakowy ma wysoką temperaturę dymienia między 220, a 240 stopni Celsjusza,
  • temperatura dymienia rafinowanego oleju kokosowego to 200 stopni,
  • temperatura dymienia oliwy z oliwek to 210 stopni,
  • olej lniany nierafinowany ma niską temperaturę dymienia, tylko 107 stopni.

Najlepszym rozwiązaniem podczas smażenia i pieczenia jest użycie oleju, którego punkt dymienia nie będzie wyższy niż temperatura obróbki termicznej jedzenia.

Zakończenie

Podsumowując, wybór odpowiedniego oleju do smażenia jest kluczowy dla zdrowia i smaku przygotowywanych potraw. Należy zwrócić uwagę na temperaturę dymienia oleju, jego skład i właściwości. Dla smażenia w wysokiej temperaturze najlepiej wybrać olej o wysokim punkcie dymienia, np. olej słonecznikowy, rzepakowy czy palmowy. Natomiast do smażenia na niższej temperaturze warto wybrać oleje tłoczone na zimno, takie jak olej lniany czy oliwa z oliwek.

Warto pamiętać, że tłuszcz roślinny jest zwykle korzystniejszy dla zdrowia niż tłuszcze zwierzęce, dlatego warto wybierać roślinne margaryny lub oleje do smażenia. Zawsze należy sprawdzić, czy dany olej nadaje się do smażenia tego, co chcemy przygotować.

Skomentujesz?

0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *