Chyba każdy, choć raz miał okazję widzieć, a nawet smakować tortu, który towarzyszy ludziom przy okazji różnych uroczystości. W życiu są różnego rodzaju okazje, takie jak urodziny, chrzest, komunia, wesele, czy rocznica, kiedy tort gra główną rolę w przygotowanym menu i każdy wtedy zwraca na niego uwagę. Masa cukrowa to często używany dzisiaj dodatek, który okrywa całą powierzchnię tortu uniemożliwiając wyparowanie ponczu ze środka ciasta.
Masa cukrowa i inne dekoracje tortów
Zazwyczaj ludzie starają się, aby zachwycał on nie tylko swoim smakiem, ale przede wszystkim wyglądem. Kiedy zamawiają, bądź kupują tort oczekują, że będzie on jedyny i wyjątkowy. Ilu ludzi tyle smaków i gustów, dlatego osoby zajmujące się wypiekami mogą, a czasem muszą się wykazać w swojej kreatywności, by oczarować swoich klientów. Wiele osób zachwyca się tortami, które pięknie wyglądają, takie też są najczęściej kupowane, czy zamawiane, ponieważ swoim wyglądem zachęcają wielu miłośników słodkości. Wiadomym jest, że pięknie wyglądający tort, bo o nich najczęściej mowa, przyozdobiony jest masą cukrową, choć te z kremem także wyglądają ślicznie. Masa cukrowa nazywana jest inaczej lukrem plastycznym lub fondantem. Przypomina modelinę i jest najczęściej używana do dekorowania tortów w stylu angielskim. Plusem masy cukrowej jest to, że można wyczarować z niej różnego rodzaju figurki i inne dekoracje, których nie uda się zrobić z kremu. Minusem zaś to, że jest bardzo słodka, ale głównym zadaniem masy jest dekoracja, a smak schodzi tutaj na drugi plan. Dla wielu ludzi upieczenie tortu i przystrojenie go masą cukrową to wyższa szkoła cukiernictwa, jednak jak się okazuje nie jest to, aż tak skomplikowane jak mogłoby się wydawać. Potrzeba tylko trochę czasu, zdolności, cierpliwości oraz kilku składników.
Jak przygotować masę cukrową?
Do przygotowania masy cukrowej potrzeba tylko kilku składników, a są to:
- Żelatyna
- Glukoza
- Cukier puder
- Aromat
- Opcjonalnie barwniki spożywcze
To podstawowy przepis na masę cukrową, choć wykorzystuje się również inne składniki, dodając na przykład plantę lub pianki Marshmallow. Przygotowując masę cukrową na sam początek żelatynę trzeba namoczyć w zimnej wodzie i pozostawić na około 10 minut do napęcznienia. Gdy napęcznieje powinno się podgrzewać ją razem z glukozą, ciągle mieszając aż się rozpuści i powstanie jednolita konsystencja. Trzeba uważać, aby płyn się nie zagotował, najlepiej do temperatury około 60 stopni, ponieważ jeśli się zagotuje żelatyna traci właściwości żelujące i nie nadaje się już do masy. Gdy płyn lekko przestygnie można dodawać po trochu cukru pudru i aromat, bądź sok z cytryny dla smaku, ciągle mieszając na przykład łyżką lub użyć robota kuchennego z hakiem do zagniatania ciasta. W cukierniach są do tego duże mocne roboty, ponieważ zagniecenie masy jest dość ciężkim i pracochłonnym zajęciem. Następnie masę cukrową trzeba przenieść na blat posypany grubo cukrem pudrem i wyrabiać, dosypując cukier puder, trzeba wyczuć moment, kiedy masa cukrowa będzie miała odpowiednią postać. Dużo zależy, od jakości cukru pudru. Masę cukrową należy wyrabiać aż będzie miała konsystencję plasteliny. Kiedy przestanie się kleić to znaczy, że jest gotowa do nałożenia na tort lub do produkcji dekoracji, w zależności, do czego w danym momencie jest potrzebna. Jak widać nie jest to skomplikowane zajęcie, dlatego większość ludzi, którzy się postarają powinni sobie poradzić z tym i samodzielnie przygotować masę cukrową.
Domowa masa cukrowa – o czym warto pamiętać?
Przy robieniu masy cukrowej warto zwrócić uwagę, na jakość cukru pudru i glukozy, czym bardziej są sypkie i pudrowe, bez drobnych kryształków tym lepiej. Najczęstszą przyczyną rwącej się masy jest właśnie zły cukier puder i glukoza, dlatego warto zaopatrzyć się w dobre produkty, które nie zrobią niemiłych niespodzianek podczas pracy. W podobny, choć jeszcze łatwiejszy sposób można przygotować lukier plastyczny z pianek Marshmallow, które wystarczy stopniowo rozpuścić w mikrofali, a następnie dodać trochę wody, aby lukier nie był tak gęsty i wsypać cukier puder. Mieszać, aż się połączy, kiedy zrobi się dość gęste trzeba zagnieść go rękami uważając, aby nie dodać za dużo cukru pudru, ponieważ lukier stanie się zbyt sztywny. Gotowy zawinąć w folię i odstawić na około 30 minut i dopiero po tym czasie można zacząć z nim pracować.
Dodatki do masy cukrowej
Następnym krokiem w przygotowaniu masy cukrowej jest dodanie barwników, jeśli oczywiście jest taka potrzeba, a jak wiadomo kolorowy bardziej zachwyci potencjalnych klientów, choć są też tacy, którzy preferują tylko i wyłącznie biały kolor. Jeśli ma być całość w jednym kolorze, można barwnik dodać od razu z glukozą, ale jeśli kilka kolorów na koniec należy podzielić masę na odpowiednie porcje i każdą osobno zagnieść z barwnikiem. Ważne jest, aby barwnik nie był w formie płynnej, ponieważ może on rozrzedzić masę. Najlepiej tutaj sprawdzą się barwniki z żelu, bądź w proszku, które zachowają konsystencję masy cukrowej. Jeśli jednak się zdarzy, że tak się nie stanie, bez problemu można dodać cukru pudru i wszystko powinno wrócić do stanu pierwotnego. Bardziej doświadczeni potrafią zrobić masę w kilku kolorach tak zwane ombre, które wygląda obłędnie, choć nie wszystkim się to podoba.
Złote rady przygotowania tortu z masą cukrową
Zanim nałoży się masę cukrową koniecznie trzeba przygotować bazę, czyli upiec biszkopt, lub inne ciasto zależy od gustu i zamówienia, a także przełożyć kremem, najlepszy będzie tutaj krem maślany. Śmietankowy nie nadaje się pod masę, gdyż ta jest za ciężka i krem by wypłynął, a także masa nie przykleiłaby się to tortu tak jak powinna. Śmietana może spowodować, że masa cukrowa zacznie się rozpuszczać bądź pocić. Ciasto przełożyć najlepiej dzień wcześniej, aby krem dobrze zastygł i aby masa się ładnie wyłożyła. Ważnym punktem jest tak zwane wyprofilowanie kremu na wierzchu i po bokach, aby masa ładnie i równomiernie się przykleiła i nie było żadnych nierówności, co nie wygląda zbyt estetycznie, chyba, że jest takie zamierzenie w dekoracji.
Masę cukrową, zanim się rozłoży na torcie powinno się rozwałkować na blacie posypanym cukrem pudrem na grubość, jaka jest potrzebna do ozdobienia. Dobrym sposobem, podczas rozwałkowywania masy, jest także używanie Planty lub oleju zamiast cukru pudru, ponieważ wtedy wałek nie przykleja się do masy, a poza tym nie ma ryzyka, że cukier puder odbarwi kolor. Rozwałkowana masa musi być dużo większa od tortu, ponieważ pokrywamy nią od razu także boki, aby to ładnie i spójnie wyglądało, a nadmiar można łatwo odciąć na pożądaną wielkość. Masę przenosić najlepiej na wałku, aby nie zrobić niechcąco dziur, ale jest to także łatwy sposób na to, żeby bez problemu ją położyć i ułatwić sobie tym pracę. Ciasto najlepiej jest umieścić na obrotowej paterze czy talerzu, ponieważ ułatwi to nakładanie masy. Po nałożeniu masę trzeba wygładzić począwszy od góry za pomocą szpachli do wygładzania, następie to samo zrobić z bokami. Jest to powolna praca, ale dzięki temu masa równomiernie się przyklei. Kiedy jest już gotowa podstawa można przejść do dekoracji, z którymi jest już więcej pracy, ale także przydają się tutaj umiejętności i cierpliwość.
Coraz więcej osób jest weganami, a i dla nich jest wyjście z tej sytuacji, mogą zrobić masę cukrową używając zamiast żelatyny agaru. Postepowanie w przygotowaniu jest takie samo jak powyżej poza zamianą na agar żelatyny. Jedyną różnicą jest to, że agar trzeba zagotować. Pracuje się z nim lepiej niż z tym na żelatynie. Nie lepi się tak do rąk, nie wysycha tak szybko i drastycznie. Wymaga mniejszej zawartości cukru. Nie ma opcji, że zmarnuje się cukier, czy glukozę, bo żelatyna się przegotowała. Tu jej nie ma, a agar wręcz trzeba przegotować, dlatego to także dobre rozwiązanie dla osób, które nie chcą pracować z żelatyną, albo obawiają się, że przegotują żelatynę i trzeba będzie zaczynać pracę masy od nowa.
Dekoracje z masy cukrowej
Część dekoracji można zrobić za pomocą przyrządów i gotowych szablonów, dzięki którym na przykład kwiatuszki czy literki łatwo wyciąć z rozwałkowanej masy cukrowej i bez większego wkładu pracy są gotowe do użycia. Kolor można zrobić dowolny w bardzo szybki sposób opisany powyżej. Nawet każda literka czy cyferka może mieć inny kolor i wzór zależy od posiadanych szablonów i wyobraźni, albo zamówienia, jakie ktoś złoży. Najwięcej fantazji zazwyczaj można pokazać na tortach urodzinowych dla dzieci, a także na jakieś specjalne okazje zwłaszcza dla ludzi z poczuciem humoru. Jeśli chodzi o uroczystości takie jak chrzest czy wesele torty te przeważnie są stonowane, a jedyne, co to można się wykazać przy figurkach, ale to jest raczej praca dla doświadczonych i uzdolnionych ludzi. Choć można kupić gotowe figurki, to rozwiązanie dla osób, które same zrobią wierzch, a tylko dekoracje chcą mieć takie, jakich sami nie potrafią zrobić, a osobiście zajmują się wypiekaniem i dekoracją swojego tortu czy ciasta.
Ozdoby na tort przyklejać można za pomocą lukru, masy maślanej lub specjalnego kleju spożywczego przeznaczonego do tego celu, lub wody, ponieważ woda to jakiegoś rodzaju klej do masy, który sprawia, że delikatnie się rozpuszcza, a co za tym idzie klei się. Jeśli w planach jest posypywanie masy cukrowej na wierzchu różnego rodzaju posypkami najlepiej posmarować wodą i posypać na to posypkę, wtedy się przykleja i jest pewność, że podczas krojenia nie odleci. Bardzo łatwy sposób na klej do masy to po prostu zwykła woda. Chcąc zrobić na przykład różyczkę, najpopularniejszą ozdobę należy z rozwałkowanej masy wyciąć płatki, można za pomocą jakiejś foremki i zawijać na wykałaczce, co chyba jest najprostszym sposobem. Figurka w postaci misia także nie jest raczej bardzo skomplikowana, ponieważ przypomina to trochę robienie czegoś z plasteliny. Kilka kółek, z których można zrobić głowę, brzuszek, nóżki i rączki, ale wiadomym jest, że czas jest potrzebny, a także, choć trochę cierpliwości. Jeśli chodzi o inne dekoracje typu buciki, ludziki i tym podobne trzeba wykazać się precyzją i zdolnościami plastycznymi, ponieważ to jest już wyższa szkoła cukiernictwa, jak to się mówi.
W witrynach cukierniczych dekoracje na ciastach po prostu zachwycają i niejedna osoba marzy, żeby zrobić, choć w pewnym stopniu podobne do tych, które można tam oglądać. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że część z nich wcale nie jest taka trudna do wykonania, jak mogłoby się wydawać. Jeśli ktoś nie ma zdolności lub czasu na robienie dekoracji z masy cukrowej, a takowe mu się marzą, bez problemu można je kupić chociażby w cukierniach, sklepach online, ale na sklepowych, czy marketowych półkach także są dostępne.
Przechowywanie masy cukrowej
Masę cukrową najlepiej przechowywać w suchym, umiarkowanie chłodnym miejscu. Prawidłowy sposób przechowywania jest istotny nie tylko w przypadku samej masy, lecz także w przypadku gotowego, obłożonego nią tortu. Do momentu podania tort warto przechowywać w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu. Lodówka sprawdzi się tylko wtedy, gdy w środku nie jest za wilgotno, w przeciwnym razie rozpuści się masa cukrowa. W lodówce warto umieścić miseczkę z ryżem lub solą, które wiążą wilgoć. Jeśli resztki masy nie są przechowywane w szczelnym i nieprzezroczystym pojemniku, masa może być zbyt twarda i sucha, a taka nie nadaje się do użycia.
Masa cukrowa nadaje się także do zamrożenia, więc jeśli zostanie jakiś nadmiar, czy już przygotowany tort można bez problemu schować do zamrażarki. Jednak trzeba pamiętać o tym, aby było wystarczająco dużo czasu na jego rozmrożenie. Przy zbyt dużych wahaniach temperatury masa cukrowa się poci. Jeśli chcemy rozmrozić zamrożony tort z masą cukrową, należy umieścić go w pojemniku na tort i odstawić na noc do lodówki – a najlepiej, na dłużej niż jedną noc. Jeśli po rozmrożeniu masa jest klejąca, trzeba odstawić tort na pół godziny do przewietrzonego pomieszczenia, zapewniając masie wolne osuszanie. Dekoracje, np. małe kwiatki, czy figurki wykonane z masy cukrowej, które z biegiem czasu stwardnieją, można przechowywać na sucho, w temperaturze pokojowej bez konieczności ich zamrażania – najlepiej nadaje się do tego pudełko kartonowe. Często zdarza się, że ludzie zachowują figurki z tortów, najczęściej z chrztu, czy wesela, a dzięki masie cukrowej jest to możliwe bez obawy, że zaraz się popsują i dzięki temu mają taką małą dekorację, a zarazem i pamiątkę.
Co zrobić z nadmiarem masy cukrowej?
Niewykorzystaną masę cukrową można przechować w temperaturze pokojowej, szczelnie owiniętą w folię spożywczą i później wykorzystać ją do zrobienia na przykład dekoracji. Masę można zrobić też szybciej i przed użyciem takiej masy podgrzać ją chwilę w kuchence mikrofalowej, po czym trzeba ją trochę pozagniatać, aby wróciła do swojej plastyczności i można znowu z nią pracować w zależności od potrzeby. Masa po pewnym czasie zmienia swoją konsystencję. Staje się twarda i jest bardzo sztywna. Tort obłożony taką masą wydaje się być bardzo stabilny. Pomimo tego, że masa stwardnieje, ciasto bardzo dobrze się kroi.
Dla osób, które nie potrafią, albo nie chcą robić masy cukrowej osobiście, bardzo dobrym rozwiązaniem jest zakupienie gotowej. Różne sklepy, nawet te internetowe mają w swojej ofercie masy cukrowe, z których w łatwy sposób wyczarować, co się tylko, komu podoba. Gotowe są nie tylko te śnieżnobiałe, ale również różne kolory, co jeszcze bardziej ułatwi pracę w wykonywaniu dekoracji wypieków. Zazwyczaj dekoruje się torty, ale można także inne rzeczy takie jak ciastka, babeczki, ciasta, w zależności od upodobań i wyobraźni.
Rady i porady dotyczące używania masy cukrowej
Pracując z masą cukrową warto pamiętać o kilku rzeczach:
-
- Zawsze trzeba użyć glukozy, bez niej masa będzie pękała i szybciej wysychała.
- Nie powinno nakładać się masy cukrowej na bitą śmietanę, gdyż ona powoduje rozpuszczenie się masy cukrowej, no chyba, że od razu zjemy tort, najlepiej użyć kremu maślanego.
- Ozdoby można przyklejać na masę za pomocą:
– lukru przygotowanego z cukru pudru i wody,
– samej wody,
– masy maślanej lub budyniowej,
– specjalnego jadalnego kleju,
– białej lub mlecznej czekolady. - Masa cukrowa szybko wysycha, nieużywaną część najlepiej zawinąć w folię, szczelnie, żeby nie dostawało się powietrze.
- Lukier najlepiej przenosić nawinięty na wałek, lub wsuwając całe ręce uważając żeby się nie porwało.
- Można dodać do lukru odrobinę masła lub margaryny, na przykład planty, wtedy jest bardziej plastyczny.
- Należy schłodzić tort w lodówce przed nałożeniem masy cukrowej, by był bardziej stabilny.
- Dodawać barwniki w żelu, lub proszku, te w płynie mogą rozrzedzić masę cukrową.
- Masa cukrowa jest bardzo słodka, w końcu składa się z 95% z cukru, ale najważniejszym jej zadaniem jest dekoracja, nie trzeba jej jeść, chyba, że ktoś lubi takie słodkości, aby złagodzić jej słodycz można dodać soku z cytryny.
- Masa cukrowa robi się twarda i dlatego dekoracje można przechowywać, bez obaw, że zaraz zapleśnieją, a nawet wykorzystać za jakiś czas na inną okazję.
- Przed wałkowaniem warto podsypać cukru pudru, a wałek i ręce posmarować olejem, żeby się nie kleiła do nich masa.
Jak widać samo zrobienie masy cukrowej nie jest skomplikowanym zajęciem, dlatego nie trzeba się od razu zrażać i można spróbować samemu zrobić piękny tort taki jak z cukierni, czy na zamówienie. Dzięki swojej konsystencji masa cukrowa nadaje się nie tylko do obłożenia, ale równie dobrze do dekoracji, dlatego jest coraz bardziej popularnym elementem tortów.
0 komentarzy