Jakie są rodzaje lodów? Charakterystyka 5 rodzajów lodowych przysmaków

Lody są tradycyjnym przysmakiem, od wielu pokoleń uwielbianym przez dzieci i dorosłych. Istnieją różne rodzaje lodów. Jedni wolą smaki owocowe, inni śmietankowe czy czekoladowe. Wszyscy jednak bez wyjątku oddają się tej słodkiej, świeżej i kremowej przyjemności, która rozpływa się w ustach. Najchętniej sięgamy po rozmaite rodzaje lodów latem, ale również w chłodniejsze dni wielu z nas nie może oprzeć się tej zimnej pokusie. Jeśli połączymy lody z dodatkami w pyszny deser, możemy już mówić o prawdziwej uczcie.

Jakie są dostępne rodzaje lodów?

Lody – to krótko mówiąc mrożone desery na bazie mleka lub wody z dodatkami owocowymi, czekoladowymi, orzechowymi lub innymi. Pod pojęciem różnych rodzajów lodów najczęściej rozumiemy desery, podawane zwykle w wafelku, ale także te sprzedawane w większych pudełkach czy na patyku.

Do rodziny mrożonych smakołyków wpisują się także różne rodzaje lodów:

  • sorbety – mrożona woda z cukrem i smakowymi dodatkami, najczęściej owocowymi; odpowiednie dla wegan;
  • lody włoskie – miękkie lody serwowane bezpośrednio z maszyny; swą konsystencję zawdzięczają wysokim temperaturom mrożenia i jednoczesnemu napowietrzeniu;
  • lody amerykańskie – podobne lodom włoskim, ale bardziej zmrożone i kręcone w postaci sztywnych świderków, często dodatkowo maczanych w polewach;
  • mrożone jogurty – lody produkowane w maszynie, w których głównym surowcem jest nie mleko, śmietanka albo jogurt, są nieco mniej słodkie i zawierają prozdrowotne kultury bakterii.
rodzaje lodów

Sorbet owocowy to jeden z wielu rodzajów lodów

Skład i właściwości odżywcze lodów. Z czego lody powinny być zrobione różne różne rodzaje lodów?

Lody składają się z mleka, śmietanki, masła, jajek, cukru, wody, miodu, kakao lub owoców. Wielorakie rodzaje lodów wytwarzane zgodnie z tradycją i według podstawowej receptury, czyli z prawdziwego mleka, śmietany, jajek oraz cukru, to produkt o sporych właściwościach odżywczych. Stanowią skarbnicę białka, witamin A, B, C, D i E oraz cennych mikroelementów, zwłaszcza wapnia.

Etapy produkcji lodów

Produkcja lodów jest procesem wieloetapowym składającym się z

  • przygotowania kompozycji smakowej,
  • dojrzewania przygotowanej kompozycji,
  • zamrażania z jednoczesnym napowietrzaniem
  • hartowania lodów.

Przygotowanie mieszanki do produkcji lodów

Do najczęściej produkowanych lodów należą: lody śmietankowe i mleczne o różnych smakach oraz owocowe z dodatkiem owoców mrożonych lub świeżych, konfitur itp.

Wśród lodów mlecznych i śmietankowych można wyróżnić lody o smaku: waniliowym, kakaowym, karmelowym, kawowym i orzechowym. Do produkcji lodów owocowych stosuje się najczęściej: maliny, arbuza, truskawki, poziomki, morele, cytryny, ananasy itp. W lodziarniach, w których produkcja lodów prowadzona jest sposobem tradycyjnym z zachowaniem wszystkich wymienionych faz technologicznych stosuje się świeże mleko, jaja wysokiej jakości. Natomiast tam, gdzie produkcja lodów odbywa się na skalę przemysłową, stosuje się surowce zarówno świeże, jak również w postaci koncentratów w proszku (mleko, jajka ).

Dodatki do wielu rodzajów lodów

Dodatki do lodów to składniki wspomagające ich produkcję – wpływają na smak, barwę czy konsystencję. Możemy do nich zaliczyć rozmaite stabilizatory, emulgatory czy substancje słodzące. Sposób podawania lodów, łączenia smaków i wybór dodatków może zaskakiwać. Dziś kulinarni eksperymentatorzy nie znają żadnych granic.

Skoncentrowane pasty do owocowe do lodów

Skoncentrowane pasty owocowe to produkty powstałe z odpowiednio przygotowanych i rozdrobnionych owoców, tworzących gęstą, mocno skoncentrowaną pastę z wyczuwalnymi i widocznymi kawałkami owoców. Pasty owocowe mogą służyć, jako składnik smakowy przy lub jako dodatek wzmacniających smak owoców w sorbetach lodowych. Mogą być używane po dodaniu do gotowej mieszanki do produkcji lodów z automatu. Będą też odpowiednie do przygotowania deserów lodowych, koktajli typu shake czy też lodów gałkowych lub włoskich.

Gotowe bazy do lodów

Bazy w proszku są gotowymi mieszankami do produkcji lodów gałkowych lub typu soft. Ich różnorodność daje możliwość przygotowania niezliczenie wielu smaków oraz daje gwarancje zachowania jednorodnego smaku i powtarzalności. Bazy smakowe nie wykluczają możliwości spersonalizowania smaku, poprzez dodanie różnych składników w postaci past owocowych, owoców lub posypek.
Bazy soft służą do przygotowania lodów włoskich popularnych i bardzo lubianych w sezonie letnim. Miękkie i delikatnie zakręcone, uwielbiane przez całe rodziny. Do ich produkcji wystarczy automat i proszek do lodów, który w bardzo łatwy sposób przygotowuje się, łącząc go z wodą lub mlekiem.

Sosy do lodów i deserów

Toppingi i sosy do deserów to idealne wykończenie, mówiąc w przenośni „kropeczka nad i”. Dzięki nim można uzyskać smakowity wygląd i fantazyjnie udekorować i przede wszystkim wzbogacić smakiem całość kompozycji deseru.
Toppingi w należności od konsystencji mogą być stosowane na zimno i na ciepło. Precyzyjne opakowania i dobrze wyprofilowane butelki pozwalają malować wzory toppingiem na pucharkach do lodów, a nawet koktajli. Najpopularniejsze toppingi do lodów to truskawka, czekolada, karmel. Warto spróbować jednak innych smaków specjalnie przygotowanych sosów do polewania deserów.

Sosy do lodów

Sosy do lodów to prawdopodobnie najlepsze urozmaicenie zimnego deseru! Tradycyjne lody śmietankowe, czekoladowe bądź truskawkowe oblać możemy np. polewą o smaku syropu klonowego, karmelu lub mango, tworząc w ten sposób zupełnie oryginalną kompozycję. Co więcej, polewy do lodów świetnie sprawdzą się także jako dodatek dań wytrawnych, ale i sprawdzą się również do gofrów, naleśników, deserów i ciast.

Tradycyjne lody to dla Twoich bliskich nuda? Sos do lodów spowoduje, że nawet najzwyklejsze lody śmietankowe zmienią się w przepyszny deser niczym z cukierni. Sos wiśniowy, toffi czy malinowy sprawią, że każdy członek rodziny w prosty sposób stworzy swój ulubiony deser. Wystarczą owocowe polewy i kilka chwil, by zwykły pucharek z lodami zmienić w przepyszny deser.

Posypki do różnych rodzajów lodów

Posypki do lodów świetnie dekorują, dodają koloru i smaku. Posypki mogą być cukrowe, waflowe lub też smakowe, takie jak np. Kit Kat lub Lion, ale są też posypki strzelające czy też bezowe.

posypka do różnych rodzajów lodów

Cukrowa posypka to atrakcyjny dodatek do różnych rodzajów lodów

Jak przechowywać lody, aby zachowały pełnię walorów smakowych?
Przechowywanie wszystkich rodzajów lodów zaleca się w optymalnej temperaturze od -15 do – 20 stopni Celsjusza. Taka temperatura zachowuje ich walory smakowe i odpowiednią konsystencję.

Na co zwrócić uwagę kupując lody?

Producenci mrożonych smakołyków wzbogacają je utwardzonymi tłuszczami roślinnymi, zwiększającymi ryzyko otyłości i podnoszącymi stężenie złego cholesterolu, czego konsekwencją bywa miażdżyca czy zawał serca.
Podczas zakupów mając na względzie dostępne rodzaje lodów należy zwrócić uwagę nie tylko na skład, ale sposób ich przechowywania w sklepie. Bardzo niebezpieczne dla zdrowia jest bowiem odmrażanie i powtórne zamrażanie przysmaków. Jak to rozpoznać? Na powierzchni znajdziemy kryształki lodu.

Zimne lodowe desery to nie tylko sposób na słodki poczęstunek, liczy się kreatywność podania i wyborny smak. Z odrobiną fantazji i na bazie dostępnych dodatków możemy przygotować praktycznie dowolny smak lodów czy sorbetu – zmieniając składniki wedle upodobań na mniej kaloryczne czy mniej słodkie. Szeroka oferta różnych rodzajów lodów: o różnych smakach i dodatkach owocowych itd. daje nam możliwość wyboru lodów w zależności indywidualnych upodobań i zapotrzebowań.

Jak się produkuje lody?

Skomentujesz?

0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *