Jak przechowywać jagody — najlepsze sposoby na dłuższą świeżość i smakowitość

jak przechowywać jagody

Jagody to niewątpliwie jedne z najsmaczniejszych owoców jagodowych, które cieszą nas nie tylko wyjątkowym smakiem, ale także bogactwem wartości odżywczych. Jednak, by pełnię swoich walorów zachowały jak najdłużej, warto zadbać o odpowiednie przechowywanie tych soczystych owoców. W niniejszym artykule podzielimy się z Tobą praktycznymi i skutecznymi sposobami na to, jak przechowywać jagody, by cieszyć się nimi w pełni przez długi czas.

Popularność i wartość odżywcza jagód

Jagody pojawiają się zwykle w lipcu, a więc jest mało czasu, aby spożywać je w świeżej postaci. Jagody leśne to powszechna nazwa borówki czernicy, którą nazywamy czarną jagodą. Do owoców jagodowych należy również: malina, poziomka, borówka, jeżyna, porzeczka, czarny bez, truskawka. Jednakże zajmiemy się tylko czarną jagodą.

Jagody, w czasie gdy nieznane były jeszcze antybiotyki, służyły do leczenia tyfusu i gronkowca. Jagody w Polsce występują w lasach albo w zacienionych miejscach. Są to niewielkie owoce, których zbiór jest bardzo pracochłonny. Oprócz walorów smakowych mają również walory lecznicze. Mają one niski indeks glikemiczny, w 100 gramach tego owocu jest niecałe 50 kcal. Jagody leczą oczy, obniżają cholesterol, leczą różnego rodzaju biegunki, a także zaparcia, uelastyczniają i leczą naczynia krwionośne, Zawierają witaminy grupy C, A, E oraz grupy B. Zawierają również żelazo, krzem, miedź, duże pokłady potasu i wapnia, a także kwasy fenolowe. Bardzo pomagają w stanach gorączkowych, zmniejszają gorączkę, a suszone leczą stany biegunkowe nie tylko u dorosłych, ale również u dzieci. Jedna szklanka czarnych jagód zawiera:

  • 86,1 g wody,
  • 0,8 g białka,
  • 0,6 g tłuszczu.
  • 12,2 g węglowodanów,
  • -3,2 g błonnika,
  • 62 mg potasu,15 mg wapnia,
  • 15 mg wapnia,
  • 0,7 mg żelaza,
  • 0,42 mg cynku,
  • 0,11 mg miedzi,
  • 0,28 mg niacyny, czyli witaminy B3 lub PP.,
  • 6mcg foliantów,
  • 14,7 mg witaminy C.

Jak przechowywać jagody, aby dłużej zachowały świeżość?

Jagody w świeżej postaci należy przechowywać w lodówce i w ciągu 2 dni należy je zjeść. Oczywiście przed zjedzeniem tych jagód należy je bardzo dokładnie umyć pod bieżącą wodą. Jeśli widzimy uszkodzone owoce, należy je natychmiast zużyć, bo one są bardziej narażone na pleśń. Jeśli chcemy przedłużyć świeżość jagód, należy je zamrozić. Przed zamrożeniem trzeba przebrać wszystkie owoce, uszkodzone natychmiast zjeść, a spleśniałe wyrzucić. Można przechowywać zamrożone jagody do 12 miesięcy. Jednak im dłużej będą zamrożone, tym więcej stracą wartości odżywczych.

Inną metodą przechowywania owoców jagodowych jest ich pasteryzacja w słoiku. Umyte i przebrane owoce wsypać do słoiczka i zasypać cukrem. Pasteryzować w gotowanej wodzie od 15 do 30 minut. Następna z metod przechowywania jagód jest ich suszenie. Suszymy je na słońcu, w piekarniku ewentualnie w suszarce. Owoce należy umyć i wybrać zdrowe okazy, a następnie suszyć do momentu aż będą chrupkie.

Krok po kroku: Jak właściwie myć i przygotować jagody przed przechowywaniem

Przygotowanie jagód do przechowywania nie jest bardzo trudnym procesem. Pierwszym krokiem jest przejrzenie wszystkich owoców. Usunąć takie jagody, które są nadgniłe, uszkodzone ewentualnie z oznakami pleśni. Trzeba też usunąć różnego rodzaju listki i ogonki. Najlepiej rozłóż jagody obok siebie, aby dobrze widzieć niedoskonałości.

Następnie przygotowujemy wodę z octem w proporcji 3:1, czyli 3 szklanki wody i 1 szklanka octu. Wlewamy ten roztwór do garnka wsypać owoce i trzymamy około jednej minuty i odcedzić. Potem przelewamy obficie wodą. Zabieg z octem robimy po to, aby pozbyć się resztek grzybów i pleśni. Następnie po wpłukaniu wodą jagód wysypujemy je na papierowy ręcznik w celu osuszenia. Po osuszeniu jagody nadają się do dalszego przechowywania.

Zachowaj świeżość na dłużej — jak przechowywać jagody w lodówce?

Jeśli chcemy przechowywać bardzo krótko w lodówce, czyli do 2 dni to przebieramy je i też odrzucamy uszkodzone, jak i nadgniłe jagody. Przechowujemy je w temperaturze nie niższej niż 15 stopni Celsjusza. Bezpośrednio przed spożyciem opłucz jagody.

Do zamrożenia owoce jagodowe wkładamy do woreczków.

jak przechowywać jagody, mrożenie jagód
Jagody należy mrozić w woreczkach, aby nie chłonęły zapachów z lodówki i nie brudziły wszystkiego sokiem.

Spiżarnia czy lodówka? Gdzie przechowywać jagody, aby nie straciły smaku i wartości odżywczych?

Jagody najlepiej przechowywać temperaturze niższej niż 15 stopni Celsjusza. Jeśli nasze spiżarnie mają taką temperaturę, to możemy pokusić się o to, aby tam przechowywać jagody. Jednakże tylko przez 2 dni, bo później rozpoczynają się procesy gnilne. W dawnych czasach, gdy nie było jeszcze lodówek, gospodynie domowe przechowywały jagody zasypane cukrem, ale też przez określony czas, bo wtedy następowała fermentacja tych owoców. Sumując, najbezpieczniej przechowywać jest jagody w lodówce.

Jakie są oznaki zepsutych jagód i co zrobić, gdy je znajdziesz?

Jagody to bardzo nietrwale owoce, w zasadzie musimy je zjadać zaraz po zebraniu. Jeśli kupimy gdzieś na bazarku, należy sprawdzić, czy nie są one ogarnięte pleśnią. Zielony nalot można zauważyć od razu, należy wtedy przebrać wszystkie owoce i niestety te zajęte pleśnią trzeba od razu wyrzucić. Jeśli zauważymy, że większość w opakowaniu jest zajęta pleśnią, ryzykujemy zatrucie pokarmowe lub ewentualnie biegunkę.

W owocach leśnych należy zwrócić uwagę na bomblownicę jest to larwa tasiemca. Jest to choroba pasożytnicza atakująca wątrobę albo mózg. Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania jest bardzo dokładnie mycie owoców pod bieżącą wodą.

Zero marnowania — kreatywne sposoby na wykorzystanie lekko zepsutych jagód

W zasadzie zepsute jagody nie nadają się już do konsumpcji. Jedynie, jeśli zauważymy, że zaczął się proces fermentacji tych owoców, możemy zużyć je na wino. Wsypać do gąsiora owoce dodać cukru i wody i rozpocząć proces fermentacji beztlenowej. Jeśli dostanie się tlen do tego procesu powstanie ocet.

Jagody na talerzu: Inspirujące przepisy na dania z wykorzystaniem świeżych jagód

Wykorzystanie w kuchni jagód jest bardzo szerokie. Jagody sprawdzają się w kremach, bitej śmietanie i jako dodatek do lodów. Możemy również używać świeżych jagód do różnego rodzaju pierogów, knedli ewentualnie do pampuchów. Bardzo dobrze jagody sprawdzą się do różnego rodzaju ciast z galaretką do dekoracji ciast z kremem. Są też doskonałe na zupę jagodową. Pokusić się również można o naleśniki np. z bitą śmietaną i posypane jagodami. Świetne danie dla dzieci, które dostarczy im bardzo dużo witamin i składników odżywczych. Do tego wszystkiego możemy użyć świeżych, dojrzałych owoców.

A na zimę zróbmy sok i dżem z jagód. Będzie miał walory nie tylko smakowe, ale również lecznicze. Wartościowe, soczyste i pełne witamin jagody to prawdziwy skarb wśród owoców. Aby cieszyć się nimi jak najdłużej, konieczne jest odpowiednie przechowywanie. Pamiętaj, żeby umyć jagody przed umieszczeniem ich w lodówce, wybierając płytkie naczynia, które zapewnią im odpowiednią wentylację.

Gdy jednak nie masz możliwości skonsumowania wszystkich jagód, wykorzystaj ich pełnię, przechowując zamrożone lub suszone jagody. Dzięki tym prostym krokom zapewnisz swoim owocom najdłuższą świeżość i nie pozwolisz, aby zapomniane na dnie lodówki przepadły bezpowrotnie. Zachowaj smak i wartości odżywcze jagód, a one odwdzięczą się wyjątkowym aromatem i doskonałym smakiem w Twoich potrawach.

Skomentujesz?

0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *