Ciasta, ciasteczka, desery i inne słodkości mają swój urok przede wszystkim w wyglądzie, który zaraz po smaku, a czasem nawet przed nim decyduje o wyborze danego wypieku. Najczęściej sprawdza się to jednak przy tortach, choć inne słodkie cudeńka nie pozostają z tyłu, ponieważ coraz częściej dużą wagę przykłada się do dekoracji, które przyciągają smakoszy. Któż nie kupi apetycznie wyglądającego ciasta, zamiast zwykłego i bez żadnych dodatków? Posypek i innych dekoracji jest naprawdę sporo, do wyboru, do koloru. Każdy znajdzie coś dla siebie i dla danego wypieku czy deseru. Oprócz wyglądu dodają także niepowtarzalnego smaku, co tym bardziej zachęca do wykorzystywania ich podczas pieczenia i przygotowywania słodkości. Jednym z takich ciekawych dodatków jest posypka, czyli krokant. Jak zrobić krokant? Szczegóły w poniższym tekście.
Co to jest krokant?
Krokant to jedna z posypek cukierniczych, którą bardzo łatwo przygotować, ponieważ składa się z orzechów, cukru i masła. Można w skrócie powiedzieć, że w swoim składzie zawiera orzechy i karmel. Wykorzystać można tutaj różnego rodzaju orzechy, jak laskowe, migdały, włoskie, nerkowce, pistacje, wszystko zależy od gustu i przeznaczenia. Orzechy poddawane są procesowi łagodnego prażenia. Krokant to nie tylko posypka, ale również nadzienie do ciast i tortów. Tutaj zamiast orzechów można wykorzystać także inne dodatki jak czekolada, herbatniki lub inne ciastka czy owoce. Jednym z takich przykładów jest już gotowy krokant fruits rouge, który w swoim składzie zawiera właśnie takie składniki. Z krokantem orzechowym łączy je to, że są chrupiące i zachwycają swoim smakiem.
Krokant pierwotnie produkowano ręcznie wykorzystując do tego miód pszczeli, dopiero, kiedy stał się bardziej popularny zastąpiono go cukrem, ponieważ ten z miodem szybciej tracił swoją chrupkość, aniżeli ten drugi, który zachowuje ją na długi czas, nawet w wilgotnym powietrzu. Aby powstał krokant, konieczna jest karmelizacja cukru, czyli rozpuszczenie go w wysokiej temperaturze z dodatkiem wody lub masła, ale można karmelizować i sam cukier, do którego dodaje się prażone orzechy i opcjonalnie jakieś olejki eteryczne czy aromaty zapachowe. Co ciekawe, podczas powstawania krokantu można dodać także skórki owoców, na przykład cytryny czy pomarańczy, bądź inne dodatki, wszystko zależy od pomysłowości osoby wykonującej oraz danej słodkości, do jakiej będzie wykorzystany.
Rodzaje krokantu i zastosowanie
Krokant można podzielić na:
- Miękki – charakteryzuje się tym, że podczas jego produkcji dodaje się do cukru składniki, które dodadzą mu miękkości, są to zazwyczaj albo miód albo syrop glukozowy. Proporcje, jakie powinny być zachowane, aby krokant miękki taki w rzeczywistości był muszą być równe, czyli tyle samo cukru i miodu lub syropu.
- Twardy – charakteryzuje się tym, że tutaj główną rolę pełni cukier, bez dodatków jak wyżej, jedynymi dodatkami są tutaj orzechy, warunek jest jednak taki, aby nie były zbyt drobno posiekane, czy zmielone, ponieważ wtedy krokant będzie zbyt twardy.
Przede wszystkim krokant służy, jako posypka na ciasta, lody i desery, ale równie dobrze można go wykorzystać, jako nadzienie do ciast i przekładania tortów. Bardzo dobrze zmielony może służyć, jako mąka krokantowa. Jest to także doskonały dodatek do kremów. Ładnie wyglądają kulki czekoladowe, te z samego ciasta lub nadzianego kremem, obtoczone posypką krokantową, dają również niepowtarzalny smak orzechów czy innych dodatków w zależności, z jakich składników jest zrobiony.
Jak zrobić krokant i do czego go użyć? Przykładowe zastosowanie krokantu
Przykładem wykorzystania krokantu orzechowego może być ciasto snickers na cieście kruchym, jak i to bez pieczenia. Oprócz ciasta czy herbatników, które przedkładane są kremem i kajmakiem na wierzch wykorzystuje się krokant orzechowy z orzechów ziemnych, które są lekko słone i dzięki temu przełamują słodkość kajmaku. Co ważne w tym przypadku przypominają w smaku słynnego batona snickers. Jest wiele ciast i deserów, w których można wykorzystać krokant, nieważne czy są z owocami, kremem czy czekoladą.
Na rynku spotkać można cukierki krokant. Są one zrobione z orzechów, migdałów i tak zwanego miękkiego karmelu, a także czekolady, którą są oblane. Niektóre czekolady zawierające orzechy i inne dodatki, a także nadziewane, nazywane są także czekoladami z krokantem. Na sklepowych półkach, czy w sklepach internetowych znaleźć można także cukierki wypełnione kruchym nadzieniem z wafelków i słodkiego karmelizowanego cukru, co w skrócie można powiedzieć z krokantem herbatnikowym. W tym przypadku także oblane są czekoladą mleczną, białą lub gorzką.
Krokant idealnie sprawdzi się również, jako posypka do kawy czy gorącej czekolady. Można wtedy w jakimś stopniu uznać, że w napoju znajduje się również słodki deser w minimalistycznej wersji. Napoje zyskują dzięki temu inny smak niż zawsze, a przy okazji picia można coś chrupnąć.
Jak zrobić krokant?
Przepisów na krokant jest kilka, ale większość bardzo podobna do siebie, bo cóż można wymyślić na tak prosty przepis, jakim jest właśnie krokant. Mogą różnić się rodzajem orzechów czy innych dodatków, ale receptura powstawania jest praktycznie taka sama. Chyba najbardziej popularnym jest orzechowy, do sporządzenia, którego potrzeba właśnie orzechów, cukru, masła, lub wody. Początkowym etapem do przyrządzenia krokantu jest odpowiednie przygotowanie orzechów, mogą być zmieszane, jak i tylko laskowe, włoskie czy inne dowolne. Należy je obrać i pokroić lub zmiażdżyć na mniejsze kawałki, co sprawi, że karmel łatwiej się przyklei i połączy z nimi. Następnie trzeba orzechy przyprażyć w piekarniku lub na suchej patelni, co sprawi, że wydobędzie się z nich głębia smaku, trzeba jednak uważać, aby się nie przypaliły. Kolejny etap to już karmelizowanie gotowych orzechów z cukrem i masłem, lub wodą. Należy podgrzewać aż cukier się rozpuści i wszystko zacznie się karmelizować, a orzechy nabiorą otoczki. Kiedy już wszystkie orzechy są pięknie oklejone należy rozłożyć je na papierze do pieczenia i pozostawić do zastygnięcia, po tym czasie trzeba je pokruszyć palcami, rozgnieść wałkiem, w moździerzu, lub zmiksować w blenderze na posypkę o potrzebnej konsystencji.
Jeśli ktoś chce, aby krokant był słodko–słony, można dodać odrobinę soli. W tej ostatniej kwestii musi zdecydować osoba wykonująca dany krokant i mieć na uwadze jego zastosowanie, ponieważ nie do każdego wypieku pasuje słonawy posmak, choć w wielu przypadkach bardzo interesująco się komponuje ze słodkim ciastem. Ciekawym dodatkiem do produkcji krokantu jest także użycie ekstraktu czy aromatu, bądź cukru waniliowego, co nada smaku i zapachu i jeszcze bardziej rozbudzi kubki smakowe, ale również zmysły węchowe.
Jak zrobić krokant migdałowy?
Do przyrządzenia krokantu migdałowego można użyć zarówno migdałów ze skórką, którą trzeba obrać przed przygotowaniem, jak tych posiekanych czy płatków migdałowych, co jeszcze bardziej ułatwi pracę. Dalsze postępowanie jest takie jak w przypadku krokantu orzechowego. Chyba nikt nie powinien mieć większych problemów w przygotowaniu krokantu, jedyne, na co trzeba uważać, to na to, aby nic się nie przypaliło. Spotkać i przygotować można także krokant słonecznikowy z ziaren słonecznika, kokosowy – przyrządzony z wiórków kokosowych, sezamowy z ziarenek sezamu.
Krokant można zrobić jeszcze w inny sposób, a mianowicie wykorzystać można do niego cukierki karmelowe, do których po rozpuszczeniu wystarczy dodać orzechy, słonecznik, migdały czy inne dodatki i wymieszać, następnie wylać cienką warstwę na papierze i po ostudzeniu pokruszyć jak w przypadku powyższe j metody. Przy produkcji krokantu na dużą skalę wykorzystuje się maszyny, ale cała procedura wygląda tak samo, czyli prażenie orzechów, a następnie karmelizacja, na koniec suszenie i kruszenie.
Przechowywanie krokantu
Jak zrobić krokant to jedno, ale co zrobić, by zachował swoją świeżość na długi czas? Gotowy krokant można przechowywać suchym miejscu i w szczelnym pojemniku, co jest wielką zaletą, ponieważ można za jednym razem przygotować większą ilość, a korzystać, kiedy przyjdzie na to pora i ochota. Bardzo dobrym sposobem na przechowywanie jest także zamrożenie go, w tym przypadku nie trzeba się martwić ze zjełczeje, gdy dostanie się do niego jakaś wilgoć. Zaletą domowego krokantu jest także to, że jest bezglutenowy, wiadomo, w jaki sposób jest przygotowywany i dla osób będących na diecie bezpieczny do konsumpcji. Niestety te kupowane dość często zawierają właśnie gluten, dlatego w tym przypadku warto zrobić go samemu.
0 komentarzy