Mąka z pestek dyni. Właściwości i zastosowanie

Na rynku jest coraz więcej rodzajów mąki, spotkać można nie tylko te popularne pszenne czy żytnie, ale coraz częściej również inne, jak kukurydziane, owsiane, orkiszowe. Poszukiwane są również takie bez glutenu, których można używać, jeśli mamy nietolerancję tego składnika. To wszystko da nam na przykład mąka z pestek dyni. Właściwości sprawdzimy w tym artykule.

Mąka dyniowa — czym jest i jak powstaje?

Mąka z dyni to nic innego jak zmielone pestki dyni. Aby powstała dobra mąka dyniowa wystarczy wysuszone i podprażone pestki dyni zemleć w młynku lub innym urządzeniu na drobny proszek, który ostatecznie nazywa się mąką. Mąka dyniowa ma lekko orzechowy posmak.

Mąka z dyni wartości odżywcze

Mąka dyniowa to przede wszystkim bogate źródło wartościowego białka, błonnika, witamin (przede wszystkim z grupy B), kwasów tłuszczowych, żelaza, magnezu i cynku. Zawiera też antyoksydanty, które oczyszczają organizm z toksyn. Warto więc wprowadzić ją do naszej diety. Jest bardzo zdrowa, a jej zastosowanie w kuchni szerokie więc sprawdzi się w wielu sytuacjach. Mąkę z pestek dyni poleca się w walce z chorobami reumatycznymi.

Mąka z pestek dyni do czego?

Ze względu na to, że mąka z pestek dyni jest ciężka i nie zawiera glutenu, raczej nie nada się do wypieków bez dodatku innego rodzaju mąki. Szczególnie lekkie ciasta, jak biszkopt lepiej robić z innych mąk lub mieszanki. Dyniowa mąka jest natomiast doskonała na cięższe ciasta kruche, batonów czy kruszonki do ciast i deserów.

Mąka z pestek dyni nadaje się zarówno do słodkich, jak i wytrawnych dań. Mocno chłonie wodę poprzez dużą ilość błonnika. Można ją dodać do naleśników, co wzbogaci smak i doda wartości odżywczych. Dobrze komponuje się z panierowanymi warzywami, mięsem czy serem żółtym. Mąka z pestek dyni polecana jest również osobom na diecie bezglutenowej i sportowcom czy aktywnym fizycznie, dzięki zawartym w niej wartościom odżywczym.

mąka z pestek dyni właściwości
Mąka z pestek dyni ma oryginalny kolor i wspaniały smak.

Mąka z pestek dyni do zup

Jest to idealna mąka do zagęszczania zup i sosów, czy sałatek zwłaszcza tych odżywczych, ze względu na wartości, jakie posiada. Nadaje się też do koktajli warzywnych i owsianki, bo świetnie łączy się z jogurtem naturalnym.

Ciasto mąka z pestek dyni

Mąkę z dyni można wykorzystać do wypieków, najlepiej sprawdzi się jednak do ciasteczek i ciast kruchych czy kruszonek. Ze względu na to, że jest ciężka, nie nada się do lekkich ciast, można jednak użyć jej z domieszką mąki pszennej, orkiszowej, lub innej.

Mąka z pestek dyni chleb

Ze względu na to, że mąka dyniowa nie posiada glutenu, nie nadaje się do chleba, bułek i ciast drożdżowych, ponieważ ciasto nie urośnie. Aby upiec chleb, potrzebna jest mieszanka mąki z pestek dyni z mąką pszenną czy żytnią, co wzbogaci smak i pozwoli ciastu wyrosnąć.

Mąka z pestek dyni zastosowanie

Mąkę dyniową oprócz zastosowania w kuchni można także wykorzystać w kosmetyce, a dokładniej po połączeniu jej z olejem, lub jogurtem służyć może jako krem, lub maseczka do twarzy czy włosów, ze względu na zawarte w niej właściwości. Działa regenerująco i wzmacniająco. Ma właściwości oczyszczające, więc po jej nałożeniu skóra odzyska blask i świeżość, a włosy staną się sprężyste i zwiększy się ich objętość.

Mąka z pestek dyni indeks glikemiczny

Dynia ma wysoki indeks glikemiczny wynoszący 75, ale trzeba wziąć pod uwagę, że składa się głównie z wody, co oznacza, że nie jest on szkodliwy i w rzeczywistości tak duży. Mąka dyniowa nie jest stosowana raczej w dużej ilości. Cukrzycy nie powinni się jej obawiać, ponieważ spożywanie w rozsądnych ilościach na pewno gwałtownie nie podniesie glukozy we krwi. Ze względu na inne składniki odżywcze i brak glutenu ten rodzaj mąki jest polecany przy wielu schorzeniach.

Jak powstaje mąka z pestek dyni odtłuszczona?

Mąka z pestek dyni powstaje z odtłuszczonych pestek, jest produktem ubocznym powstającym podczas produkcji oleju, dzięki temu nic się nie marnuje. Po zmieleniu otrzymamy proszek, który ma charakterystyczny zielonkawy kolor. Powstaje z pestek, ale nie przypomina mąki zbożowej, a raczej migdałową. Mąka ta jest niskokaloryczna.

Mąka z pestek dyni gdzie kupić?

Cena mąki z pestek dyni zaczyna się od około 6 zł za 250 g. Cena pestek dyni, z których samodzielnie zrobi się mąkę w domowej kuchni, waha się w okolicach 25 zł za kilogram.

Można ją kupić przede wszystkim w sklepach internetowych takich jak allegro, kuchnie świata, market bio i wiele innych, ale także w sklepach ze zdrową żywnością. Natomiast pestki dyni, z których samemu wykona się mąkę, można kupić w każdym sklepie czy markecie.

Mąka z pestek dyni jak zrobić?

Mąkę z dyni można wykonać samodzielnie w domu, wystarczą tylko pestki dyni, które uprzednio się suszy, po czym praży na suchej patelni bez dodatku tłuszczu i mieli. Można użyć młynka do kawy, robota kuchennego, lub innej maszyny do mielenia, ważne, żeby powstał proszek, czyli mąka.

Mąka z pestek dyni — jak stosować?

Mąki zbożowe zwykle stosuje się do pieczenia i gotowania. Dyniowa może być spożywana bez obróbki cieplnej, ze względu na to, że są to po prostu zmielone pestki dyni. Dlatego można ją dodawać do owsianki, musli, jogurtu. Świetnie sprawdza się też do wielu typowych dań mącznych, choć trzeba liczyć się z tym, że jej konsystencja nie zawsze pozwoli osiągać najlepsze rezultaty.

Poprzez połączenie mąki dyniowej z inną na przykład pszenną można zrobić pyszny i zdrowy biszkopt, ciasto brownie, babeczki. Mąka dyniowa jest także ceniona w kuchni wegańskiej, jako alternatywa dla produktów pochodzenia zwierzęcego. Idealnie sprawdza się w diecie bezglutenowej. Ze względu na dużą zawartość błonnika należy zapamiętać, aby do każdych podmienionych gramów mąki dodać tyle samo ml płynu, może to być woda lub mleko.



Skomentujesz?

0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *