Opakowania cukiernicze – jakie wybrać?

Opakowania cukiernicze mają na celu zabezpieczenie zawartości podczas transportu. Poprzez opakowania cukiernicze możemy również promować naszą firmę. Bardzo często opakowania posiadają różne fantazyjne wzory oraz są bogato zdobione. Mają one różnego rodzaju kształty a producenci starają się utrzymać ich wygląd w jak najbardziej nowoczesnym stylu. Na rynku znajdziemy wiele różnych rodzajów opakowań. Dostępne są one w sklepach stacjonarnych jak i przez zakupy online. W sprzedaży otrzymamy uniwersalne opakowania cukiernicze jednorazowe, zwyczajne białe lub w jednolitym kolorze. Jeśli mamy taką potrzebę jest możliwość spersonalizowania opakowań według własnych ustaleń. Opakowania do wyrobów cukierniczych przeznaczone są głównie do pakowania tortów, ciast, ciastek, pączków oraz do pakowania i przechowywania wielu innych wyrobów cukierniczych jakie są dostępne na rynku.

Rodzaje opakowań cukierniczych

Na rynku znajdziemy wiele różnych opakowań cukierniczych. Jednymi z najpopularniejszych opakowań do wyrobów cukierniczych między innymi opakowania takie jak:

  • kartonowe pudełka na ciasto z rączką i bez rączki
  • pudełka samoskładające,
  • kartonowe pudełka na tort klejone i składane,
  • ekologiczne torebki na butelkę,
  • jednorazowe formy do wypieków,
  • papilotki,
  • spody kartonowe pod torty,
  • pudełka na pączki,
  • małe pudełeczka na praliny,
  • pudełka okolicznościowe,
  • pudełka prezentowe,

Oczywiście to tylko kilka z przykładów. Jeśli opakowanie nie odpowiada naszym wymaganiom możemy je oczywiście samemu spersonalizować i dobrać elementy które będą nam przydatne. Do produkcji opakowań cukierniczych używa się biodegradowalnego kartonu, który w swoim składzie nie zawiera żadnych substancji chemicznych. Zapewnia to wysoką jakość oraz bezpieczeństwo podczas przenoszenia. Kartoniki do ciast oraz tortów są bardzo często wyposażone w usztywniającą wkładkę która chroni wypieki przed dostawaniem się wody i nie przepuszcza tłuszczów. W zależności od indywidualnych sugestii zamawiającego zewnętrzna część opakowania jest dopasowana do jego potrzeb. Może być ona matowa jak i błyszcząca a na kartoniku możemy sobie wybrać własny nadruk lub tłoczenie ,które doda mu klasy oraz wyjątkowego wyglądu.

opakowania cukiernicze papilotki

Opakowania cukiernicze to nie tylko pudełka, ale też papilotki.

Transport oraz użytkowość opakowań

Kartoniki są wykonane w taki sposób że przed złożeniem zajmują one niewiele miejsca. Złożenie ich trwa dosłownie chwilkę. W cukierniach oraz firmach minimalistyczna wielkość opakowań jest doskonałym pomysłem. Dzięki kartonikowi na ciasta można sprzedawać na wynos duże jak i małe kawałki wypieków i możemy przenosić je w bezpieczny sposób bez obawy przed zabrudzeniami czy zniszczeniem. Chociaż opakowania są niewielkie i cienkie to chronią one zawartość w bardzo dobry sposób. Ich cienka budowa sprawia że kartonik jest lekki ale bardzo wytrzymały. Niewielkie rozmiary oraz wyjątkowy wygląd sprawia że ciasta, torty oraz nasze osobiste wypieki możemy również przechowywać. Największą zaletą tych opakowań, zarówno robionych na zamówienie jak i tych jednolitych jest bardzo niska cena.

Charakterystyczne cechy opakowań cukierniczych

  • Wykonanie
    Najistotniejszą cechą opakowań cukierniczych jest oczywiście materiał wykonania. Opakowania cukiernicze muszą być odporne na tłuszcze oraz wilgoć, a są one częścią wypieków. Opakowania takie muszą charakteryzować się dużą odpornością na te czynniki oraz wiele innych. Sprawia to że są one bardzo bezpieczne podczas transportu oraz przechowywania. Dzięki bardzo wytrzymałemu opakowaniu wyroby cukiernicze są dokładnie chronione i będą bezpieczne podczas transportu. Ich wygląd dzięki nim nie zmieni się a struktura wypieku pozostanie bez zmian.
  • Ekologia
    Podczas dobierania odpowiedniego opakowania możemy zwrócić uwagę również na kwestie ekologii. Warto zwrócić uwagę czy opakowanie które wybraliśmy spełnia różne kwestie ekologiczne. Oznacza to ,że materiały użyte do produkcji opakowań mogą pochodzić lub pochodzą z materiałów biodegradowalnych. Oczywiście jeśli są one wykonane z takiego materiału oznacza to również, że same w sobie są one biodegradowalne. Wybierając takie produkty możemy przyczynić się w jakimś stopniu do ochrony środowiska. Jeśli opakowania są biodegradowalne producent powinien umieścić na nich odpowiednią naklejkę z oznaczeniem, aby kupujący wiedział że są one ekologiczne.
  • Kształt opakowań oraz ich wygląd zewnętrzny
    Jedną z najważniejszych cech opakowań jest ich kształt. Aby nasze wypieki były doskonale chronione musimy dobrać do nich odpowiedni kształt oraz wielkość opakowania. Niektóre z wypieków mogą być ułożone jedne na drugim i się nie zniszczą, są to na przykład ciasta. Gdy ułoży się je w taki sposób i zamknie w pudełku będą one trzymać świeżość dłużej i nie zniszczą się tak szybko. Torty oraz ciasta powinny być zapakowane w dość wysokie dopasowane opakowania ponieważ zapobiega to poruszaniu się wypieków. Dzięki temu zmniejsza się prawdopodobieństwo zniszczenia wypieków. Aby ułatwić nam transport słodkości w niektórych formach opakowań zostały umieszczone wygodne rączki. Opakowania cukiernicze mogą mieć różną formę, mogą być opakowania zamknięte lub półotwarte. Oczywiście ważną cechą opakowań jest również wygląd. Jesteśmy wzrokowcami więc wygląd opakowania możne nas skusić do zakupu. Atrakcyjność opakowania może nas skusić do zakupu. Oczywiście wielkim plusem jest również fakt że opakowanie możemy samodzielnie personalizować. Dodanie grafiki słodkich ciasteczek skusi nie jedną osobę do zakupu. Opakowanie może służyć również w jakimś stopniu za reklamę.
opakowania cukiernicze praliny

Opakowania cukiernicze na praliny są zapobiegają sklejaniu się i uszkodzeniom produktów

Transport oraz przechowywanie lodów. Opakowania cukiernicze do lodów

  1. Opakowania styropianowe
    Jednym z najlepszych sposobów transportu lodów są opakowania cukiernicze termoizolacyjne ze styropianu. Styropian składa się w głównej mierze z powietrza. Sprawia to ,że styropian jest słabym przewodnikiem ciepła ale w doskonały sposób izoluje. Powietrze które znajduje się w styropianie blokuje przepływ ciepła przez co doskonale utrzymuje w sobie zimno. Dzięki utrzymaniu zimna w szczelnie zamkniętym opakowaniu przewożone lody utrzymują optymalną temperaturę. Pojemniki termoizolacyjne to nie tylko idealny wybór do przewożenia lodów. Możne je również wykorzystać do przewożenia owoców i tym podobnych. Aby ułatwić przewożenie lodów oraz zapobiec roztopieniu się lodów do pojemnika styropianowego możemy wsypać suchy lód.
  2. Suchy lód
    Nie każdy samochód posiada agregaty chłodnicze, które utrzymują niską temperaturę. Dlatego jeśli chcemy daleko przetransportować lody użyjemy do tego suchego lodu. Po wsypaniu granulatu suchego lodu do styropianowego opakowania doskonale schłodzimy lody i przewieziemy je w niskich temperaturach. Suchy lód jest idealnym sposobem do przewożenia dużej jak i małej ilości lodów. W zależności od opakowania możemy przewieźć różną ilość lodów. Suchy lód posiada temperaturę -78,5°C dlatego jest idealnym chłodziwem, wykorzystywany jest do transportu produktów mięsnych ale jest również doskonały do przewozu lodów i wielu innych produktów. Po wsypaniu granulatu do styropianowego opakowania wnętrze osiąga temperaturę do -18°C, dlatego lody są doskonale zmrożone przez całą swoją podróż. Granulat suchego lodu fi 16 mm długo sublimuje. Obecnie jest on najczęściej stosowany do przewozu różnego rodzaju produktów mrożonych. Transport produktów mrożonych takich jak lody jest bardzo kosztowny ponieważ zużywa dużo energii oraz paliwa. Podczas transportu lodów agregaty chłodnicze są cały czas włączone przez co pobierają bardzo dużo energii. Muszą one utrzymać idealna temperaturę, aby nie dopuścić do roztopienia się lodów. Gdy rozpuszczą się one nie nadają się do ponownego zamrożenia i nie mają już tego samego kształtu. Roztopienie się lodów oznacza wielkie straty finansowe ponieważ nadają się one jedynie do wyrzucenia.

Zalety granulatu suchego lodu

Jedną z zalet granulatu suchego lodu jest fakt ,że po wsypaniu go do pojemnika lód bardzo długo sublimuje. Sublimacja suchego lodu polega na tym ,że lód przy kontakcie z cieplejszym od siebie powietrzem ponownie zmienia swoją postać na gazową. Suchy lód wykonany jest z dwutlenku węgla, po wsypaniu granulatu do opakowania, zimny dwutlenek węgla otacza lody i odcina im dopływ tlenu. Kolejną zaletą jest fakt, że tlen przyczynia się do psucia się produktów a dzięki braku tlenu produkty nie psują się tak szybko. W zależności od warunków pogodowych zapotrzebowanie na lody jest różne. Teoretycznie nie da się określić dokładnego zapotrzebowania na dane lody dlatego najczęściej są one dowożone codziennie. Najgorsza sytuacją jest w okresie nagłego zapotrzebowania na konkretne lody ponieważ może ono się zmienić o kilkadziesiąt procent w ciągu chwili. Idealnym rozwiązaniem jest wtedy transport produktów mrożonych w suchym lodzie.

Podkłady pod torty. Jak dobrać podkład pod tort?

Gramaturę podkładu dobiera się w zależności od ciężaru tortu lub ciasta. Na lżejsze wypieki dobiera się podstawy o gramaturze 1050 gsm, a do wszystkich innych cięższych wyrobów wybiera się podkłady o gramaturze 2000 gsm, jest to około 3mm grubości.

Rodzaje podkładów
W sklepach internetowych jak i stacjonarnych dostaniemy wiele różnych podkładów pod torty. Podkłady dobiera się w zależności od potrzeb oraz wielu innych czynników. W internecie znajdziemy takie podkłady jak :

  • podkłady Eko ( wykonane z drewna )
  • podkłady okrągłe, kolorowe podkładki na żywność,
  • podkłady okrągłę z podkładką do żywności,
  • atrapy/bazy styropianowe,
  • zwyczajne podkłady okrągłe o różnych średnicach,
  • kwadratowe oraz prostokątne podkłady o różnych średnicach,

Znajdziemy również wiele innych typów podkładów a to tylko kilka przykładowych.

Typy podkładów pod torty

  • Podkład tortowy klasyczny – jest to zwyczajny krąg pod tort o gramaturze 1050 gsm. Jest on pokryty specjalna folią w różnych kolorach. Folia ta jest odporna na zamaczanie oraz tłuszcze. Dostępne są w różnych rozmiarach oraz kolorach. Ma on płaską jednolitą powierzchnie więc będzie on idealny do tortów i ciast jednopiętrowych.
  • Podkład typu microtriplo
    Jest to grubszy i bardziej sztywny podkład pod torty. jego wielowarstwowa budowa pozwala na przechowywanie w lodówce. Idealny będzie do cienkich ciast. Powlekany jest specjalną folią która nie przepuszcza wody oraz tłuszczu. Dostępne są w wielu rozmiarach oraz kształtach.
  • Podkład pod torty piętrowe, Angielskie
    Wytrzymały podkład pod torty piętrowe o grubości 1,3 cm. Będzie idealny do tortów weselnych oraz komunijnych. Powlekany jest folią która nie przepuszcza wody ani tłuszczów. Wypełniony jest płytą pilśniową.
  • Podstawy pod tort z tworzywa sztucznego
    Wykonany z polistyrenu, bardzo wytrzymały oraz stabilny podkład. Znajduje się on na 8 nóżkach. Idealny będzie do wielopiętrowych tortów.
  • Podkładki cukiernicze na monoporcje
    Podkładki przeznaczone na jedną porcję. Gramatura kartoniku wynosi około 1050 gsm. Pokryte są specjalną kolorową folią która nie przepuszcza wody oraz tłuszczów. Podkładki mogą służyć również jako walor dekoracyjny. Specjalny uchwyt na podkładce ułatwia podawanie słodkości.

Przepis na domowe czekoladki w ładnym opakowaniu cukierniczym

Skomentujesz?

0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *