Któż nie kocha kwiatów, ich wyglądu, zapachu? Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że kwiaty można wykorzystać nie tylko do dekoracji, ale również, jako dodatek do jedzenia. Kwiaty jadalne na tort służą nie tylko jako fantazyjna dekoracja. Kwiaty mało tego, że pięknie ozdabiają ciasta, torty, desery i inne dania, to można je jeść bez obaw, pod warunkiem, że są z bezpiecznego źródła i są to kwiaty jadalne. Przed podaniem i konsumpcją warto wiedzieć, które można jeść bezpiecznie, a których lepiej unikać. Oprócz walorów estetycznych, kwiaty posiadają mnóstwo właściwości leczniczych i smakowych, zawierają także witaminy. Można je wykorzystać również do naparów takich jak ziołowe herbatki, odwarów, nalewek czy konfitur. Od wieków kwiaty jadalne są stosowane w kuchniach całego świata do dekoracji i przyprawiania różnego rodzaju potraw. Kwiaty jadalne na tort to także najnowszy trend w cukiernictwie.
Które kwiaty są jadalne?
Wbrew pozorom kwiatów jadalnych na tort jest całkiem sporo, zaliczyć do nich można między innymi kwiaty:
- Słonecznika
- Czosnku niedźwiedziego
- Kocanki
- Chili
- Pomarańczy
- Piwonii
- Róży
Słonecznik jadalny
Słonecznik jest z rodziny astrowatych, miododajny, najczęściej jednoroczny, ma kwiaty w kolorach żółtym i brązowym, są pojedyncze, półpełne, pełne. Słoneczniki uprawia się w ogrodzie dla dużych, ozdobnych kwiatów oraz dla cennych nasion. Można spotkać odmiany wysokie i karłowe, jest uznawany za zioło lecznicze, jego kwiat kieruje się w stronę słońca, dlatego nazywany jest kwiatem słońca, ale również, dlatego, że wyglądem przypomina trochę słońce. Zapach ma od delikatnego po mocny, w zależności od odmiany. Jako zioło stosowany jest na choroby płuc i na stłuczenia. Wytwarza się z niego olej słonecznikowy, a płatki służą, jako kwiaty jadalne nie tylko do dekoracji, ale również do konsumpcji. Dzięki swojemu kolorowi jadalne kwiaty pięknie wyglądają na talerzach czy na innych słodkościach. Kwiaty jadalne na tort w postaci płatków słonecznika będą ciekawie kontrastować z zielonym lub niebieskim tynkiem ciasta.
Czosnek niedźwiedzi
Wszystkie kwiaty z rodziny jak: cebula, czosnek, por, szczypiorek są jadalne i bardzo aromatyczne. Smaki przechodzą gamę od delikatnego pora do mocnego, zdecydowanego czosnku. Każda część tych roślin jest jak najbardziej jadalna. Ma właściwości lecznicze podobne do czosnku pospolitego. Posiada długie około 30-centymetrowe lancetowate jadalne liście, w których zawarte są wszystkie jego właściwości lecznicze oraz piękne kuliste, białe kwiatostany, wyrastające na półmetrowych łodygach. Wydzielają one intensywny, czosnkowy zapach. Czosnek niedźwiedzi to lekarstwo na bardzie wiele dolegliwości i chorób, choć powinny na niego uważać dzieci i kobiety w ciąży oraz karmiące. Najczęściej można spotkać suszony czosnek, bądź sproszkowany. Świetnie nadaje się również, jako dodatek do zup, sosów, twarogów, sałatek i dań mięsnych, podkreślając ich smak i aromat. Jeśli rozetrze się go z solą i oliwą z oliwek, powstanie bardzo smaczne pesto z czosnku niedźwiedziego, które używa się, jako pastę do kanapek lub dip do makaronów, warzyw czy mięsa. Można je przechowywać w lodówce nawet przez kilka miesięcy. Kwiaty jadalne na tort najczęściej mają inny zapach niż czosnek, warto więc do ozdoby tortu użyć innych roślin.
Kocanka
Roślina z rodziny astrowatych, najbardziej popularne są piaskowe i włoskie. Jest byliną, rosnącą na łąkach, na skraju lasów, nieużytkach i wydmach. W Polsce dziko rosnąca bylina objęta jest ochroną gatunkową, bowiem lecznicze właściwości kocanki piaskowej stały się powodem jej nadmiernego zbioru. Kocanka dorasta do około 30 cm wysokości. Pędy, wyrastające z podziemnych kłączy oraz żółty drobny kwiat, o kulistym kształcie, wchodzący w skład koszyczka. Kocanka piaskowa to nie tylko jeden z kwiatów jadalnych, ale też nadaje się także na suche bukiety, ponieważ suchy kwiat byliny przez długi czas zachowuje intensywne zabarwienie. Dzięki temu żółto-pomarańczowy kolor ładnie prezentuje się także na potrawach, czy deserach. Surowiec najlepiej pozyskuje się od kwietnia do końca września. Lecznicze zioło, uprawiane w ogrodzie, zbierane jest w kwietniu. Ziele kocanki suszy się w przewiewnych warunkach. Kwiatostan kocanki zawiera wartościowe składniki.
Kocanka piaskowa stosowana jest na wiele dolegliwości takie jak: zatrucia pokarmowe, dnę moczanowej, stany zapalne dróg żółciowych, schorzenia wątroby, zaburzenia w pracy trzustki oraz układu trawiennego, choroby górnych dróg oddechowych. Korzyści skórze przyniesie olej z kocanki. Uzyskanie korzennego smaku umożliwia zastosowanie kocanki włoskiej, a dokładniej jej liści w potrawach przygotowanych na parze lub jako dodatku do zup czy gulaszu. Kocanka wzbogaci smak jarzyn, mięsa, ryżu i marynat. Zapach przypomina aromat maggi, więc można ją użyć do potraw słonych, niekoniecznie zaś jako kwiaty jadalne na tort.
Chili nitki – pięknie wygląda i dobrze smakuje
Chili należy do tej samej rodziny, co ziemniaki, pomidory, oberżyna i wilcza jagoda. Najbardziej popularne są chili meksykańskie stosowane do przyrządzania ognistych sals i potraw z fasoli, ryb i drobiu. Papryczki te są bardzo, bardzo ostre. Palący smak można złagodzić, pijąc jogurt lub mleko, ale nigdy wodę czy alkohol. Zielone papryczki to po prostu niedojrzałe chili, najczęściej są czerwone, przybierają także barwę pomarańczowożółtą, liliową, ciemnobrązową lub czarną. Papryczki te zawierają dużo witaminy C, pobudzają apetyt, powodują obfite pocenie, a to przyczynia się do schładzania ciała. Nitki chili doskonale sprawdzą się przede wszystkim, jako składnik dekoracyjny potraw. W ciągu kilku sekund nada daniom niezwykły efekt wizualny oraz unikalny ostry smak. Można użyć ich bezpośrednio przed wydaniem potrawy, ale warto je wcześniej krótko podprażyć na patelni, co wydobędzie ich smak. Przyprawa sprawdzi się w kuchni włoskiej, hiszpańskiej i meksykańskiej, ale także jako ciekawy akcent w postaci kwiatów jadalnych na tort i inne desery.
Pomarańcza płatki
Pomarańcza gorzka, bo to z niej powstają jadalne płatki pomarańczowe, jest niewielkim drzewem, które bardzo często przybiera postać krzewu. Kwiaty jadalne pomarańczy mają biały lub delikatnie żółtawy odcień i posiadają pięć grubych, podłużnych płatków. Wyróżniają się intensywnym zapachem, co sprawia, że wykorzystuje się je także w przemyśle perfumeryjnym. Często stosuje się je w postaci naparu, można go także zmieszać z innymi ziołowymi herbatami. Herbata z kwiatu pomarańczy świetnie wpływa na samopoczucie, łagodzi dolegliwości bólowe oraz przyspiesza metabolizm, nadając im cytrusowy posmak. Zasuszone płatki pomarańczy można wykorzystać do dekoracji ciast, ciasteczek i tortów, ale również udekorować inne dania i potrawy. Kwiaty jadalne na tort w tej postaci to uroczy i smaczny element dzieła jakim jest tort artystyczny.
Piwonia
Roślina z rodziny piwoniowych, czasem mówi się na nie peonia. Posiadają białe, różowe, purpurowe, rzadziej żółte kwiaty, które są często pachnące. Kwiaty jadalne tej rośliny zbiera się w czerwcu i suszy w temperaturze pokojowej, w ciemnym miejscu, następnie można z nich zrobić napar, odwar, nalewkę czy konfiturę, użyć, jako dekoracji do deserów, tortów i słodkości, ale także do innych potraw. Piwonia jest rośliną silnie toksyczną i przedawkowanie może doprowadzić do poważnego zatrucia, dlatego trzeba uważać podczas jej stosowania zwłaszcza na własną rękę.
Róża
Róża to królowa ogrodu, jest to krzew należący do rodziny różowatych. Wszystkie róże to kwiaty jadalne, a smak jest wyraźniejszy w ciemniejszych odmianach. Można spotkać bardzo dużo kolorów i odmian. Płatki tych kwiatów jadalnych mają mocno perfumowany smak, idealny do pływania w napojach lub dekorowania deserów i jako dodatek do różnych dżemów. Ze względu na posiadające olejki eteryczne wykorzystuje się je także w perfumach. Pączki róży są delikatne w smaku i charakteryzują się subtelnym aromatem. Dodawane do ponczów, deserów, konfitur oraz miodów, doskonałe do herbat. Wykorzystywane w ziołolecznictwie, farmaceutyce i kosmetyce. Pączki róży to kwiaty jadalne, które mają wysoką zawartość witaminy C, dzięki czemu wspierają odporność i organizm w walce z chorobą. Napar z pączków róży z dodatkiem wina może pomóc kobietom przy bólach menstruacyjnych. Jak widać kwiaty jadalne mają szerokie zastosowanie, można ich używać nie tylko jako kwiaty jadalne na tort.
Chaber
To pospolity chwast, który także należy do kwiatów jadalnych. Można go znaleźć na polach, charakteryzują go szafirowo niebieskie kwiaty niemające zapachu, ale za to posiadające słodko-pikantny, podobny do goździka korzenny posmak. Te kwiaty jadalne wykorzystuje się tylko w postaci kwiatów bez kielicha. Suszy się je w przewiewnym i zacienionym miejscu, w ten sposób płatki nie zblakną i nie stracą cennych właściwości leczniczych. Napar z kwiatów bławatka ma właściwości przeciwzapalne, moczopędne i żółciopędne. Sok ze świeżych płatków chabra jest znakomitym naturalnym barwnikiem spożywczym, zaś płatki tak świeże jak i suszone można wykorzystać do dekoracji potraw i deserów. Kwiaty jadalne na tort mogą być także niebieskie, ten kolor rzadko występuje w naturze, co sprawia, że te kwiaty jadalne zachwycają swą wyjątkowością.
Kwiaty jadalne i trujące. Tych kwiatów unikaj!
Należy jednak pamiętać, aby nie jadać nigdy kwiatów trujących, do których można zaliczyć między innymi: azalię, barwinka, glicynię, groszek pachnący, hiacynta, hortensję, irysa, jaskra, konwalię, kaczeńca, krokusa jesiennego, lantanę pospolitą, naparstnicę, oleandra, ostróżkę, powojnika, lobelię, zawilca, żonkila i narcyza.
Zbiory i przechowywanie kwiatów jadalnych
Najlepsze do jedzenia, dekorowania potraw i słodkości będą kwiaty jadalne na tort, które pochodzą z własnego ogródka, bez nawożenia i oprysków, albo takie od znajomych osób, z ekologicznych upraw, bądź od ogrodnika zajmującego się właśnie kwiatami jadalnymi. W żadnym wypadku nie powinno się używać kwiatów, które rosną w pobliżu ruchliwych dróg oraz w kwiaciarniach lub sklepach ogrodniczych. Te pierwsze będą skażone nieczystościami, zaś te drugie będą skażone sztucznymi utrwalaczami, które z pewnością zniszczą ich przydatność do spożycia. Rośliny przeznaczone do spożycia muszą być zdrowe, czyste, bez żadnych uszkodzeń, wtedy jest pewność, że nie zaszkodzą i zachowają swoje walory.
Jak przechowywać kwiaty jadalne?
Najlepiej po zerwaniu włożyć je do lnianego woreczka, nie do torebki foliowej, można wykorzystać także torebkę papierową, która idealnie nada się także do zasuszonych już kwiatów. Zebrane kwiaty należy wypłukać pod bieżącą wodą, albo w przypadku tych delikatniejszych, które woda może uszkodzić powinno się zostawić w ciepłym napowietrzonym miejscu. Pozostawiając w taki sposób kwiaty jadalne suszy się je, aby dłużej posłużyły, nawet, kiedy nie można ich dostać świeżych z powodu pór roku, czy po prostu dostępności. Trzeba pamiętać, aby zjadać tylko płatki, należy usuwać słupki i pręciki przed jedzeniem.
Zalety jadalnych kwiatów
Kwiaty jadalne po za tym, że pięknie się prezentują na talerzu także dobrze smakują i potrafią przeobrazić nawet najbardziej pospolitą i nudną potrawę w coś wyjątkowego. Poszczególne gatunki mają kwiaty o ciekawych zróżnicowanych smakach: cytrynowym, pieprznym lekko słodkawym. Kwiaty jadalne zawierają wiele witamin A, B, C i E oraz innych substancji, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie na przykład sole mineralne, makro i mikroelementy, karoten, olejki eteryczne, białka, cukry i wiele innych. Niektóre kwiaty jadalne mają także właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe, uspokajające, łagodzące dolegliwości trawienne i wiele innych przydatnych walorów i zalet, które można wykorzystać zamiast leków, lub wspomóc ich działanie.
Uwaga!
Warto pamiętać, że kwiaty, w tym kwiaty jadalne na tort mogą uczulać, nie tylko alergików. Należy, zatem zaczynać od niewielkich, bezpiecznych ilości kolorowych płatków na talerzu, czy torcie. Alergicy bardzo często są uczuleni na pyłki, więc muszą świadomie wybierać jadalne kwiaty, które im nie zaszkodzą.
0 komentarzy