Napoje roślinne i ich zastosowanie w cukiernictwie

Wegańskie produkty, w tym napoje roślinne dostaniemy już od wielu lat w dużych supermarketach. Od dłuższego czasu produkty te zaczynają być dostępne w mniejszych sklepikach osiedlowych. W obecnych czasach wiele osób przechodzi na diety wegańskie oraz wegetariańskie. Powszechna dostępność produktów dla wegan bardzo ułatwia utrzymać im tą dietę. Napoje roślinne typu mleka są dostępne w wersjach z dodatkiem cukru, jak i bez dodatku cukru w zależności od potrzeby nabywcy.

Rodzaje napojów roślinnych

Najpopularniejsze napoje roślinne to:

  • mleko sojowe,
  • mleko kokosowe,
  • mleko owsiane,
  • mleko migdałowe

Istnieje też wiele innych, ponieważ na rynku mamy wiele różnych ogólnodostępnych napojów roślinnych dostępnych dla wegan.

Mleko kokosowe – idealny napój roślinny zamiast mleka krowiego

Mleko kokosowe to idealny zamiennik dla mleka krowiego. Jest ono odpowiednie dla osób przechodzących na dietę wegańską, jak również dla osób chorujących na różne schorzenia takie jak celiakia, nietolerancja laktozy czy nawet cukrzyca. Mleko kokosowe można również stosować podczas procesu odchudzania. Mimo swojej wysokiej zawartości tłuszczu produkt ten nie jest przeciwwskazany w diecie redukcyjnej a nawet jest polecany przez lekarzy jako zamiennik zwykłego krowiego mleka. Mleko kokosowe może działać wspomagająco podczas procesu odchudzania. Mleko kokosowe można również używać w cukiernictwie w sytuacji, gdy ktoś nie może spożywa krowiego mleka. Krowie mleko wystarczy zastąpić mlekiem kokosowym, które można wykonać samodzielnie w domu, jak i zakupić je w sklepie, żeby ułatwić sobie pracę.

Jak powstaje mleko kokosowe?

Mleko kokosowe w rzeczywistości nie jest mlekiem, lecz ze względu na jego zbliżony wygląd do mleka krowiego jest ono tak potocznie nazywane. Jego wytworzenie to nie taki trudny proces. W pierwszej kolejności ze środka kokosu pobiera się jego miąższ i moczy się go w gorącej wodzie. Następnie blendujemy powstały krem kokosowy a pozostałą część przeciskamy przez gazę a by otrzymać mleko kokosowe gotowe do spożycia. Powstały napój będzie posiadał mlecznobiałą barwę oraz będzie charakteryzował się orzechowym smakiem. Dzięki zawartości aż 20 % tłuszczu napój roślinny jest gęsty i posiada przyjemną kremową konsystencję. Mleko to posiada wiele dobrych wartości odżywczych. Jedyne 100g produktu dostarcza blisko 197 kcal, 2,2 g białka i 2,8 g węglowodanów. Posiada on wielonienasycony kwas linolowy, który ma bardzo pozytywny wpływ na organizm człowieka oraz jednonienasycony kwas oleinowy.

Przepis na wegański tort z kokosową bitą śmietaną

Składniki na średni torcik o średnicy 21 cm:

Biszkopt:

  • 280 g mąki tortowej
  • 120 g dowolnego cukru
  • 90 g oleju roślinnego
  • 200 ml – 250 ml mleka roślinnego (najlepsze będzie sojowe)
  • 2 łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 łyżeczka sody oczyszczonej
  • 1 niepełna łyżeczka octu
  • szczypta soli

Krem:

  • 2–3 puszki mleka kokosowego (stałej, tłustej części)
  • 130 g cukru pudru
  • 1 opakowanie śmietan-fixa (opcjonalnie)
  • dużo sezonowych owoców

Przygotowanie:

  1. Mąkę przesiać do dużej miski, dodać cukier, proszek do pieczenia oraz sól.
  2. W drugiej misce zmieszać napój roślinny, sodę oczyszczoną, odrobinę octu i olej. Wlać do dużej miski i szybko wymieszać aż powstanie dość luźna masa.
  3. Tortownicę wyłożyć papierem do pieczenia, wlać ciasto i piec w piekarniku przez 40-50 minut w 180 stopniach.
  4. Stałą część (tłustą) dobrze schłodzonego mleka kokosowego (min. 24h w lodówce) przełożyć do głębokiej miski. Ubijać napój roślinny na puszystą pianę mikserem na wysokich obrotach, dodając co chwila cukru i sprawdzając poziom słodkości. Pod koniec miksowania można dodać śmietan-fix.
    Ubitą śmietankę roślinną włożyć do lodówki do schłodzenia.
  5. Upieczony i ostudzony biszkopt przekroić na pół. Gdy śmietana kokosowa będzie bardzo dobrze schłodzona, można zacząć przekładać nią tort i w ostatnim etapie pokryć nią jego boki i wierzch.
  6. Udekoruj ciasto owocami, wiórkami kokosowymi, startą gorzką czekoladą bądź listkami świeżej mięty pieprzowej. Smacznego!
    Przepis inspirowany przepisem ze strony: https://ervegan.com/2014/07/letni-bialy-minitort/

Mleko owsiane – kolejny rodzaj popularnych napojów roślinnych

Mleko owsiane to jeden z wielu różnych zamienników dla mleka krowiego. Jest stosowany przez osoby nietolerujące laktozy oraz białek mleka. Posiada ona wiele różnych wartości odżywczych dobrych dla naszego zdrowia. Posiada ono cenny błonnik pokarmowy (beta-glukan). Spożywając mleko owsiane redukujemy nasz pozom cholesterolu w organizmie, jest ono również bardzo pomocne podczas procesu odchudzania. Napoju roślinnego, jakim jest mleko owsiane można używać dokładnie tak samo jak mleko krowie. Mleko to można dodawać do kawy, naleśników i różnego rodzaju wypieków. Podczas wykonywania koktajli można zastąpić nim mleko krowie. Nie posiada ono żadnego posmaku, dlatego jest ono doskonałe dla osób zaczynających swoją przygodę z dietą wegańską.

Jak powstaje mleko owsiane?

Mleko owsiane wykonuje się podczas mielenia ziaren owsa wymieszanych z wodą. Następnie poprzez dodanie enzymów, które rozkładają skrobię obecną w ziarnach. Następnie oddziela się je za pomocą separatorów od łusek z ziaren owsa. Pozostałość tworzy mleko owsiane. Na koniec mleko wzbogaca się o składniki mineralne lub inne dodatki. Ostatnim punktem jest utwardzenie mleka metodą UHT 6 oraz pakowanie. Mleka występują w różnych smakach na przykład naturalne, waniliowe lub czekoladowe, ale na rynku otrzymamy również mleko owsiane w różnych innych smakach takich jak manko, pomarańcza i wiele innych.

Przepis na smoothie z nektarynek, mleka owsianego i chia

Składniki:

  • 2 szklanki mleka owsianego
  • 4 dojrzałe nektarynki
  • 1/2 szklanki wody mineralnej
  • 2 łyżki nasion chia
  • 3 – 4 łyżki syropu klonowego
  • 1 – 2 łyżki soku z cytryny

Przygotowanie:
Z nektarynek usunąć pestki i wrzucić do blendera. Wlać napój roślinny, wodę i sok z cytryny. Dokładnie zmiksować do uzyskania gładkiej konsystencji. Posłodzić syropem klonowym, wsypać nasiona chia. Wymieszać i wstawić do lodówki na około 30 minut, aby nasionka napęczniały.
Przepis inspirowany przepisem ze strony: https://oryginalnysmak.pl/smoothie-z-nektarynek-mleka-owsianego-i-chia/

Mleko sojowe – przykład najtańszych napojów wegańskich

Mleko sojowe tak samo, jak inne napoje wegańskie jest stosowany podczas diety wegańskiej, nietolerancji laktozy i alergii. Mleko to budzi wiele kontrowersji przez swój skład. Jest to napój wodny produkowany z ziaren soi lub nieodtłuszczonej mąki sojowej. Obecnie napój ten zyskuje coraz większą popularność, ponieważ coraz więcej osób zaczyna interesować się dietami oraz zdrowym żywieniem. Przez nieokreślony skład gotowego mleka sojowego w sklepach możemy spotkać wiele różnych odmian tego napoju. Spotkamy między innymi takiej rodzaje jak:

  • Tradycyjne mleko sojowe w proporcji wody do soi 5:1 zawierające 4% białka,
  • ,Nabiałowe” mleko sojowe w proporcji wody do ziaren 7:1 zawierające 3,5% białka, jest ono delikatnie dosładzane z dodatkiem tłuszczu, soli a czasem aromatów nadających bardziej mleczny smak,
  • Napój sojowy, słodzony i aromatyzowany w proporcji wody do soi 20:1,
  • Fermentowane przetwory mleka sojowego, jogurty oraz kefiry,
  • Mieszanki mleka sojowego z sokami warzywnymi,

Produkcja napojów wegańskich. Jak powstaje mleko sojowe?

Tradycyjne mleko sojowe można wykonać samodzielnie w domu, jak i przy pomocy zaawansowanych sprzętów. Na początku moczy się soję przez 4-12 godzin (w zależności od temperatury wody). Następnie mieli się namoczone ziarna na pulpę i dodaje się zimnej wody, gotuje się powstałą zawiesinę. Gotowe mleko oddziela się od pozostałości za pomocą prasy. Gotowe mleko gotuje się oraz ponownie filtruje i na koniec zlewa do naczynia. Tak wykonane mleko sojowe posiada smak nieakceptowany przez niektórych ale aktualnie jest wiele innych metody wydobywania mleka sojowego, aby tego smaku nie było. W fabrykach jest to bardziej zmechanizowane oraz dodaje się tam wiele różnych składników, aby uniknąć niechcianego smaku.

Przepis na naleśniki owsiane z mlekiem sojowym

Składniki:

  • 1 szklanka mąki pszennej (typ 450)
  • 1/3 szklanki zmielonych płatków owsianych
  • 1 i 3/4 szklanki mleka sojowego
  • 1 łyżeczka cukru
  • 2 łyżki oleju
  • 1 szczypta soli i sody

Przygotowanie:
Płatki owsiane zmielić na drobną mąkę. Wszystkie składniki wrzucić do miski i wymieszać. Ciasto odstawić na 10 minut, aby zgęstniało. Naleśniki smażyć na rozgrzanej patelni polanej lekko olejem przez kilka minut z każdej strony.
Przepis inspirowany ze strony: https://smaker.pl/przepisy-sniadania/przepis-nalesniki-owsiane-z-mlekiem-sojowym,180903,smacznebodomowe.html

napoje roślinne

Napoje roślinne służą także do tworzenia smacznych owocowych deserów i koktajli

Mleko migdałowe – orzechowy napój wegański

Mleko migdałowe jest bardzo zdrowym zmiennikiem mleka krowiego. Posiada ono wiele wartości odżywczych, ale niewiele kalorii co sprzyja odchudzaniu. Mleko to ma przyjemny smak lubiany przez wiele osób. Mleko to można stosować dokładnie tak samo jak mleko krowie, dodawać do kawy czy zalewać nimi płatki śniadaniowe. Można z niego robić koktajle, stosować do wypieków czy sosów lub marynat. Niestety mleko migdałowe jako jedno z niewielu nie może być spożywane u alergików ze stwierdzoną alergią na migdały i inne orzechy. Mleka migdałowego nie mogą również spożywać osoby z kamicą nerkową ponieważ przy częstym spożywaniu tego mleka powstają kamienie nerkowe ale przy urozmaiconej diecie problem taki nie powinien wystąpić.

Jak powstaje mleko migdałowe?

Napoje roślinne obejmują także mleko migdałowe. Można je wykonać samodzielnie w domu przy użyciu dwóch łatwodostępnych składników takich jak woda oraz migdały. Migdały należy zalać dużą ilością zimnej wody i moczyć przez 12 godzin. Dzięki temu staną się miękkie i łatwiej je zblendować. Namoczone migdały odcedzamy i przekładamy do blendera. Zalewamy kilkoma szklankami zimnej wody i miksujemy na gładką pastę. Pastę przecedzamy przez sitko z gazą do pustej miski. Gazę zawijamy i dokładnie odciskamy jej zawartość. W razie potrzeby można rozcieńczyć z wodą.

Przepis na racuchy z mleka migdałowego z mango

Składniki:

  • 300 ml mleka migdałowego, duża szklanka
  • duża szklanka mąki
  • pół łyżeczki proszku do pieczenia
  • 1 jajko
  • 2 łyżki cukru
  • 2 mango pokrojone na małe kawałki ok 1-1,5 cm (można użyć innych owoców, byle miękkich, jabłka też się nadają.

Przygotowanie:
Mąkę, proszek, jajko i mleko wymieszać na gładką masę i odstawić na 10 minut. W tym czasie obrać ze skórki mango. Pokroić je na małe cząstki, nie muszą być równej wielkości. Bardzo ważne jest to, by ciasto około 10 minut postało przed dodaniem owoców, gdyż w tym czasie pracuje gluten zawarty w mące. Dodać owoce do masy i wymieszać. Smażyć naleśniki na średnim ogniu. Wlać na patelnię 2 łyżki oleju i po chwili łyżką nakładać ciasto. Ja osobiście polecam wielkość naleśników na 2-3 kęsy, łatwiej się wtedy odwraca je na drugą stronę. Smażyć je powoli z obu stron. Na większym ogniu racuchy przypalałyby się a środek pozostałby surowy. Gotowe placki można jeść bez niczego, bądź z cukrem pudrem czy konfiturą.
Przepis inspirowany przepisem ze strony: https://mojewypieki.com/przepisy-uzytkownikow/racuchy-z-mleka-migdalowego-z-mango

Napoje roślinne w cukiernictwie? Przepis na wegańskie Kinder Bueno

Skomentujesz?

0 komentarzy
Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *